Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Výsledky školního kola dějepisné olympiády

vytvořeno: 20.12.2022, před 2 roky v rubrice Aktuality

Minulý týden proběhlo školní kolo již 52. ročníku dějepisné olympiády, jehož se účastní také naše škola.

Letošní ročník se zaměřuje na oblast z nejsledovanějších, totiž druhou polovinu 20. století. Konkrétní téma znělo „Rozdělený svět a Československo v něm 1945-1992“. Na jednu stranu jde o téma, jež má ve školním vzdělávacím plánu vymezenu velkou časovou dotaci, bohužel se však k němu dostáváme až na úplný závěr výuky, proto by se mohlo zdát, že budou poněkud zvýhodněni žáci čtvrtých ročníků. Otázky však byly koncipovány natolik široce a leckdy detailně, že hlavní roli hrály znalosti žáků získané z jejich mimoškolního zájmu o dané období lidských dějin.

Každý účastník se trápil nad rozličnými otázkami z dané periody. Osobně mě krom důvtipně podaného požadavku na znalost (nejen dobových) zkratek, prezentovaného na textu písně Ivana Mládka, nejvíce oslovilo poznávání výrobků proslulých československých značek a myslím, že leckoho zaujala i problematika Tuzexu. Přítomna však byla i obligátní práce s textem, pravdivostní výroky či analýza grafů. Na své si tedy letos přišel opravdu každý.

Školní kolo proběhlo v úterý 13. prosince 2022 mezi 3. a 4. vyučovací hodinou a účastnilo se jej celkem 22 žáků SOŠG SM napříč ročníky a obory. Práce byla rozdělena na 14 oddílů, jež žáci zvládli odevzdat do hodiny. Maximální počet bodů byl 60, v případě stejného počtu byl připraven rozřazovací test.

Nejlepších pět soutěžících:


Jméno, příjmení

Třída

Počet bodů

01.

Kryštof Ptáček

3. H

48

02.

Lukáš Svobodník

4. H

47,5

03.

Pavel Bilík

3. G

46,5

04.

Adam Daněk

2. G

42

05.

Kamila Khazaalová

4. H

41,5


První tři žáci se kvalifikovali do okresního kola, jež proběhne ve středu 18. ledna 2023 na gymnáziu v Uherském Brodě. Tímto jim gratuluji, všem soutěžím děkuji za účast a věřím, že se něco nového dozvěděli a strávený čas tak nebyl zbytečným. Absolventi si mohou vyzvednout své práce v kabinetu K2.

Pro všechny zájemce dáváme (se svolením organizátorů) k dispozici zadání i správné řešení letošní dějepisné olympiády.

Mgr. Adam Vaňhara


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město