Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Výměnný pobyt žáků SOŠG v Tönisvorstu

vytvořeno: 19.9.2016, před 8 roky v rubrice Aktuality

Ve dnech 5.-12.9.2016 jsme se my, žáci 3.G účastnili výměnného pobytu s partnerskou školou Michael-Ende-Gymnasium ve městě Tönisvorst. Ráno 5.9. jsme se všichni sešli před školou a společně minibusem odjeli na letiště do Vídně. Příjemné překvapení pro nás bylo to, že se poprvé cestovalo letecky, a tak jsme se vyhnuli zdlouhavé a ne tak pohodlné cestě autobusem. Pro některé z nás to ovšem bylo překvapení s trochou strachu, jelikož půlka z nás letěla poprvé. Z Vídně jsme letěli asi hodinu a půl do Düsseldorfu, kde si nás vyzvedla paní učitelka Nicol a společně jsme odjeli do Tönisvorstu. Před školou si nás vyzvedly naše německé rodiny a zbytek dne jsme strávili s nimi.

V úterý 6.9. jsme navštívili 4 vyučovací hodiny ve škole, kde nás velmi mile překvapil průběh výuky. Odpoledne nás přivítal pan starosta Tönisvorstu, předal nám malý dárek vystihující město TöVo a popřál nám příjemný pobyt.

Od středy do pátku probíhaly naše prohlídky po okolních městech. Nejdříve jsme byli v Kolíně, kde jsme navštívili Kolínský dóm a Museum olympijských her, kde jsme si mohli vyzkoušet i nějaké sporty. Ve čtvrtek jsme se vydali do města Aachen, které je spjato s historií Karla Velikého. Po prohlídce muzea a katedrály jsme si sami prošli uličky okouzlujícího města. Poslední den našich společných prohlídek směřoval do města Bonn, kde nás čekala 2 hodinová prohlídka v Muzeu historie.

Víkend jsme každý strávili v rodinách podle vlastního programu. Zatímco někteří z nás se už v ranních hodinách vydali na nákupy do Düsseldrofu, někteří ještě dospávali náročný týden. Den před odjezdem jsme se všichni sešli na volejbale a udělali si malý piknik. Nikdo z nás nemohl uvěřit tomu, že ten týden tak rychle utekl, a tak jsme si užívali poslední společné chvilky. Většině z nás se domů vůbec nechtělo, protože jsme potkali nové kamarády, se kterýma jsme si velmi rozuměli.

Ráno v den odjezdu jsme se všichni sešli před školou tam, kde to celé před týdnem začalo. Rozloučili jsme se s našimi německými kamarády a někteří se ani neubránili slzám. S krásnými vzpomínkami plnými zážitků jsme vyrazili na cestu domů.


Celý týden měl velmi příjemnou atmosféru a jsme moc rádi, že jsme se této výměny mohli účastnit.


Nela Vlková, 3.G© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město