Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Výměnný pobyt v Tönisvorstu

vytvořeno: 2.10.2015, před 9 roky v rubrice Aktuality

Výměnný pobyt v Tönisvorstu


V době od 15. do 24. září se žáci třetích ročníků naší školy zúčastnili výměnného pobytu v německém městě Tönisvorst.

V den odjezdu jsme se sešli na autobusovém nádraží v Uherském Hradišti, kde jsme zatlačili slzu a rozloučili se s příbuznými. Nastoupili jsme do autobusu a vydali se směr Praha.

Do Prahy jsme přijeli ve večerních hodinách. Po přestupu do navazujícího spoje jsme pokračovali v cestě. Konečnou stanicí nám byl Düsseldorf, odkud nás školní minibus přepravil k Michael-Ende-Gymnáziu v Tönisvorstu. Po společném obědě s našimi německými kamarády jsme se rozjeli do rodin, kde jsme po čas pobytu byli ubytováni.

Následujícího dne jsme měli možnost podívat se na průběh výuky a odpoledne nás oficiálně přivítal pan starosta na místní radnici. V pátek jsme vyrazili na naši první exkurzi. Ta byla naplánována v muzeu Haus der Geschichte v Bonnu.  V expozici, která je věnována poválečným dějinám Německa,  jsme při poutavém výkladu paní učitelky Kohoutové strávili téměř čtyři hodiny.

Víkendový program byl připraven hostitelskými rodinami. V sobotu jsme se vypravili do Düsseldorfu a v neděli do Krefeldu, kde probíhala velkolepá módní přehlídka přímo v ulicích a nákupních centrech.

V pondělí jsme se vydali do Kolína. Zde nás čekala prohlídka fotbalového stadionu FC Köln. Prohlédli jsme si fotbalové muzeum, zázemí pro hráče, VIP lože a hrací plochu, poté jsme navštívili Kölner Dom- nejvýznamnější dominantu tohoto města.

V úterý nás čekala cesta do města  Aachen- místo vážící se k významné osobnosti historie Karlu Velikému. Po prohlídce klenotnice a katedrály jsme se prošli centrem města a vydali na zpáteční cestu.

Závěrečný den našeho pobytu byl zacílen do nedalekého města Krefeld, kde nechyběly ani poslední nákupy a kde se také konal závěrečný společný oběd. Poté nás již naše hostitelské rodiny zavezly do Düsseldorfu, kde jsme se byli nuceni rozloučit. Nechyběla ani vřelá obětí a pár slz. A tak tedy nadešel čas k nástupu na zpáteční cestu.

Celá akce měla velmi příjemný průběh a skvělou atmosféru.  Jsme velmi rádi, že jsme si mohli ověřit a zdokonalit naše jazykové schopnosti, poznat nové přátele i kulturu. Chtěli bychom velmi poděkovat našim skvělým učitelům a to nejen z německé strany. Ale především paní učitelce Hlavačkové a Kohoutové za nelehkou organizaci, poutavé výklady, milou společnost a fantastickou atmosféru po celou dobu našeho výměnného pobytu.


Monika Kölblová a Marek Kryštof, 3.G© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město