Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Výměnný pobyt v Německu

vytvořeno: 24.4.2024, před 3 měsíci v rubrice Aktuality

V neděli 7. dubna jsme vyrazili do německého města Tönisvorstu. Nebudu vám zde popisovat celou cestu, ale chtěla bych s vámi sdílet nejkrásnější okamžiky našeho výměnného pobytu.

Hned první den, co jsme dorazili do Německa, nás naši hostitelé vzali do holandského města Venlo. Zapůsobila na nás krásná architektura a nejnápadnější bylo velké množství kol. U cyklistiky v této části Německa, bych chtěla ještě zůstat. Každý den cestou do školy nebo jenom na sraz na nádraží, jsme si vzali kola a touto ekologickou cestou vyrazili. V oblasti tohoto města nejsou žádné kopce, proto to byla každé ráno pěkná projížďka.

Velkou částí tohoto výměnného pobytu bylo poznání kultury, odlišností a života v jiné zemi. Nazvala bych to tam takovou evropskou Amerikou. Lidé jsou tam velmi přátelští, ochotní a hodně se liší od klasického stereotypu Němců.

Ještě bych vám chtěla popsat výlet do jednoho z největších měst Německa Düsseldorfu. Jako velký obdivovatel propojení historické a moderní architektury jsem se v tomto městě nemohla vynadívat na jeho krásné ulice. Vedle staré budovy mohli postavit naprosto nový moderní objekt a bylo to krásně vyvážené i přes jejich výrazné rozdíly.

Byli jsme i na mnoha velmi zajímavých exkurzích. V historickém muzeu Německa v Bonnu, mořském světě v  Oberhausenu a poslední den před odletem jsme měli možnost navštívit katedrálu svatého Petra v Kolíně. Přála bych každému, aby měl možnost se na tuto stavbu podívat, protože zažít pocit, že tak jak se na ni díváme my, v dnešním světě, prožívali i obyčejní lide, slavné osobnosti nebo i panovníci, až třeba z 13. století, vás donutí se na chvilku zamyslet, jak malé jsou problémy, našeho jednoduchého života, a že i bez techniky a všech vymožeností je možné dokázat něco, k čemu budou lidé vzhlížet i za několik stovek let.

Dekuji naší škole za možnost vycestovat, poznat nové lidi, kulturu, stát a najít  si kamarády i přes jazykové odlišnosti a skoro tisíc kilometrů mezi námi.

Eva Mitáčková, 3.H


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město