Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Výměnný pobyt studentů z Lycée agricole Sées (Francie) ve Starém Městě

vytvořeno: 12.6.2019, před 4 roky v rubrice Aktuality

Neobyčejný týden plný francouzštiny prožili studenti Gymnázia ve Starém Městě. Po úspěšné první fázi výměnného pobytu, kterou absolvovali naši studenti na podzim 2018 ve městě Séés ve Francii, proběhla v termínu 31. 5. - 4. 6. 2019 jeho druhá část u nás. Francouzské studenty a jejich pedagogy jsme přivítali ve Starém Městě v pátek večer. Během víkendového programu, který zajišťovaly hostitelské rodiny, měli naši francouzští přátelé možnost poznat nejrůznější místa našeho regionu.

Společný program pokračoval pondělním projektem s názvem Den Frankofonie. Tato část, při níž spolupracovali žáci obou škol, se odehrávala v prostorách naší školy. Součástí výukového bloku byly prezentace našich i francouzských žáků, jazykové hry, kvíz a konverzační aktivity. Scházet nemohl oblíbený pétanque či kroket. V odpoledních hodinách se žáci přesunuli do Uherského Hradiště, kde absolvovali prohlídku historického centra města.

Následující den byl věnován exkurzi napajedelského hřebčína. Ta byla pro studenty francouzského lycea naplánována záměrně, jelikož se ve svém studijním oboru zaměřují na zemědělství, rozvoj venkova, vedení farmy a hospodaření a mnozí z nich se o chod hřebčína velmi intenzivně zajímali.

Bývá krásným zvykem, že studenty našich partnerských měst a škol vždy přivítá na radnici starosta města. Nejinak tomu bylo i letos. Pan Josef Bazala představil našim hostům historii, současnost i vize v dalším rozvoji našeho města. Zodpověděl dotazy francouzských studentů a předal reprezentační a upomínkové předměty. V podvečer jsme se sešli v aule školy k neformálnímu setkání. V rámci společenského večera obdrželi studenti drobné dárky a pozornosti, připraveno bylo pohoštění i kulturní program.

 Středeční program zavedl naše hosty na Velehrad a Modrou k prohlídce baziliky, skanzenu a dalších expozic. V podvečer se mnozí z hostů zúčastnili slavnostního předávání maturitních vysvědčení. Akce se konala v Jezuitském sklepě a svou jímavou, ale zejména slavnostní atmosférou jistě přispěla k pozitivnímu dojmu, který si francouzští studenti ze Starého Města odváželi.

Po aktivním týdnu plném poznávání, cizojazyčné komunikace, prožitků a nových zkušeností jsme se se slzami v očích ve čtvrtek ráno s našimi hosty rozloučili.  Navázaná přátelství ale pokračují. Mnozí z našich studentů se chystají už toto léto prožít ve Francii u svých hostitelských rodin, ostatní se připravují na další část seriálu výměnných pobytů. Rádi bychom poděkovali vedení školy, městu Staré Město a zejména všem hostitelským rodinám za podporu a veškerou vstřícnost při realizaci těchto významných mobilit.

Za sekci francouzského jazyka při SOŠ a Gymnáziu ve Starém Městě
Helena Hlavačková a Marcela Chovancová


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město