Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Výměnný pobyt studentů a projekt Certilingua 2017

vytvořeno: 31.10.2017, před 2 roky v rubrice Aktuality

Stejně jako v předchozích letech, uskutečnil se i letos výměnný pobyt žáků SOŠ a Gymnázia ze Starého Města ve městě Tönisvorst v Německu. S místním Michael Ende Gymnáziem pojí naši školu dlouholeté partnerství, díky němuž se mohou žáci obou škol každoročně zapojit do výše uvedených projektů.

Výměnný pobyt probíhá vždy ve dvou fázích a je reciproční. První část proběhla v dubnu letošního roku, kdy jsme u nás ve Starém Městě přivítali studenty a pedagogy z Tönisvorstu. Žáci byli ubytováni v hostitelských rodinách našich studentů. Při naší podzimní návštěvě v Německu bydleli následně naši žáci v německých rodinách.

V letošním roce se naše návštěva Tönisvorstu uskutečnila v termínu 11.9. -18. 9. Cesta tam i zpět byla realizována letecky. Po příletu z Vídně do Düsseldorfu jsme se přesunuli do města Tönisvorst, kde naše studenty očekávaly jejich hostitelské rodiny. Následující den pobytu se naši žáci zúčastnili výuky na místním gymnáziu, odkud jsme všichni společně zamířili na radnici k přijetí panem starostou Thomasem Goßenem. V dalších dnech jsme se zúčastnili velmi zajímavých exkurzí. První z nich byla naplánována do města Duisburg, kam jsem se, stejně jako na všechny ostatní exkurze, přesouvali místní MHD či vlakem. Tento způsob dopravy je v rámci výměnných pobytů zvolen zcela záměrně. Orientace v nových městech a místech a poznávání běžného života touto formou vnímáme jako přidanou hodnotu celého projektu, která otevře účastníkům zcela odlišnou perspektivu, než při běžné turistické cestě. V Duisburgu, průmyslovém a přístavním městě v západním Porúří, jsme absolvovali plavbu parníkem a návštěvu muzea.

Další exkurze nás zavedla do města Essen. Toto město, dříve jedno z důležitějších center těžby uhlí a výroby oceli, ležící ve spolkové zemi Severní Porýní- Vestfálsko, nám nabídlo poznání své historie prostřednictvím návštěvy Vily Hügel – sídla rodiny Krupp. Navzdory kontroverzní minulosti koncernu Krupp, jehož jméno je spjato s výrobou munice a zbraní pro nacistické Německo, je architektura vily velmi výjimečná.

Následující den jsme zavítali do města Kolín nad Rýnem. Zde jsme měli možnost prohlédnout si fotbalový stadion, jeho VIP zóny či šatny týmu FC Köln, což potěšilo zejména sportovně založené studenty naší školy. Hlavní dominantou města je ale bezpochyby Kolínský dóm stojící na západním břehu Rýna. Jedna z největších gotických katedrál je od roku 1996 součástí seznamu památek světového kulturního dědictví UNESCO.

Víkendový program byl zcela v režii hostitelských rodin, které pro naše žáky připravily plno zajímavých aktivit. Jednou z nich byla například návštěva města Wuppertal a projížďka místní visutou dráhou - lanovkou (Schwebebahn). Ta je zavěšena ve výšce 8metrů nad ulicemi celého města a 12metrů nad řekou Wupper, slouží jako součást běžné místní MHD a je jednou z hlavních atrakcí tohoto místa.

Kromě žáků účastnících se výměnného pobytu, cestovaly s námi také tři studentky 4. ročníku gymnázia, které v Německu vykonávaly praxi v rámci projektu Certilingua. Tato praxe je dvoutýdenní a je zacílena na ověřování jazykových dovedností, schopností a jazykových kompetencí Naše praktikantky tak měly možnost pracovat na dvou základních školách a v jedné škole mateřské. Po absolvování praxe byly studentkám vystaveny certifikáty s hodnocením.

Po náročném, ale skvělém pobytu, jsme se rozloučili s našimi přáteli a jejich rodinami a z Düsseldorfu odcestovali letecky zpět do Vídně, odkud jsme zamířili k našim domovům.

Chtěli bychom velmi poděkovat všem účastníkům letošního projektu! V roce 2018 se mohou na výměnný pobyt těšit studenti současných 2. ročníků.


Za realizátory výměnných pobytů a projektu Certilingua
Helena Hlavačková


Spolupracujeme

© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město