Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Vladimír Dzuro – vyšetřovatel s velkým V

vytvořeno: 18.12.2023, před 5 měsíci v rubrice Aktuality

V pátek 8. prosince se vybraní žáci z naší školy vydali do kina Hvězda na přednášku pana Vladimíra Dzuro. Součástí přednášky byl film inspirovaný Vladimírovou knihou a nakonec i diskuze. 

A kdo je Vladimír Dzuro? Byl to vyšetřovatel válečných zločinů pro Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii, povedlo se mu zatknout prvního válečného zločince té války a postupně dostal před soud i spoustu jiných.

Vladimír nás nejdříve seznámil s okolnostmi vypuknutí balkánského konfliktu a zdůraznil také některé postřehy z natáčení filmu, abychom vnímali i detaily, kterých by si nepoučený divák možná nevšimnul.

Film sledoval jeho cestu, konkrétně dva pro něj nejdůležitějších případy – vyvraždění pěti autobusů chorvatských civilistů Srby na farmě Ovčara a vyšetřování srbského zločince přezdívaného Arkan, který založil svou neoficiální armádu, se kterou následně vraždil Chorvaty a kradl jejich majetek. Film obsahoval i výpovědi tehdejších svědků a obyčejných civilistů zasažených konfliktem. I přesto, že se film týkal hlavně srbských zločinů, bylo nám řečeno, že je potřeba si uvědomit, že válka není černobílá a Chorvati se také dopustili spousty zvěrstev.

Zajímavé bylo sledovat i to, jak se vyšetřovatel u soudního tribunálu několikrát podrobil křížovému výslechu a jak se musel soustředit na každé své slovo, protože obhájci obviněných čekali na sebemenší chybu, která by pomohla znevěrohodnit obžalobu a zmírnit tresty navržené jejich klientům.

Vladimír se nakonec po deseti letech rozhodl přijmout vysokou pozici v OSN, ale jak se později při diskuzi vyjádřil, tohoto rozhodnutí lituje, protože vyšetřování bylo svým způsobem jeho vášeň a životní náplň. Myslíme, že je to opravdu neskutečný člověk, jeho přednáška byla skutečně poutavá a poučná.


Adéla Milošová a Karolína Prchlíková, 4. H


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město