Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Vernisáž soutěže Chemie objektivem

Odbor školství Zlínského kraje 16. 6. 2022

vytvořeno: 24.6.2022, před 1 rokem v rubrice Aktuality

Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město organizovala v tomto školním roce již jedenáctý ročník fotografické soutěže s chemickým zaměřením „Chemie objektivem“. Cílem soutěže orientované na žáky základních a středních škol, je posílení vztahu k přírodním vědám. Motivace výuky chemie je vzhledem ke snižujícímu se zájmu o přírodovědné obory a tedy i chemii závažným přetrvávajícím problémem. Tématem letošního ročníku byly „Karboxylové kyseliny, jejich výskyt a použití“.

Do soutěže se zapojilo 73 žáků z devatenácti základních a devíti středních škol Zlínského kraje. Porota bodově hodnotila zpracování, název a chemický komentář 103 soutěžních snímků. V první kategorii (základní školy) zvítězila Michaela Mikešová ze ZŠ Halenkovice se snímkem „Moje záliba – moje radost“, ve druhé kategorii (střední školy) Romana Březinová ze SUPŠ Uherské Hradiště se snímkem „Mikrosvět“.

Slavnostní vernisáž výstavy třiceti nejlepších fotografií se uskutečnila v prostorách Odboru školství, mládeže a sportu Krajského úřadu Zlínského kraje 16. června 2022. Akci podpořila svou účastí radní Zlínského kraje pro oblast kultury a školství Ing. Mgr. Zuzana Fišerová, Ph.D., dále vedoucí odboru školství, mládeže a sportu Zlínského kraje PhDr. Stanislav Minařík a personální ředitel firmy Fatra, a.s. Napajedla Mgr. David Čuda. Vernisáže se zúčastnili autoři vystavených snímků, jejich učitelé a rodiče a další pracovníci odboru školství. Deset nejúspěšnějších mladých fotografů a fotografek převzalo z rukou ředitele školy Mgr. Bedřicha Chromka diplomy a věcné dary, které poskytla firma COLORLAK, a.s. Staré Město a firma Fatra, a.s. Napajedla.

Pořadatelé si pro své hosty připravili poutavý program. Slavnostní atmosféru navodil hrou na violu Pavel Petrucha, student pořádající školy. Jak již tradičně k této vernisáži patří studenti Vojtěch Biroš a Marek Regentík předvedli efektní chemické pokusy, které se těšili velkému zájmu všech přítomných.

Vítězům a autorům vystavených snímků gratulujeme k úspěchu a všem žákům, kteří poslali do soutěže své fotografické práce, děkujeme za účast. Nejlepší fotografie soutěže jsou trvale vystaveny v prostorách Odboru školství, mládeže a sportu Krajského úřadu Zlínského kraje v 15. budově (Baťův institut), 5. etáž.  Přijďte si je prohlédnout i vy, srdečně vás zveme.


Ing. Růžena Borková, organizátorka soutěže

Nikola Brázdilová, foto

© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město