Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Vernisáž Chemie objektivem

Odbor školství Zlínského kraje 11. 5. 2023

vytvořeno: 16.5.2023, před 1 rokem v rubrice Aktuality

Vernisáž soutěže „Chemie objektivem“

Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město organizovala v tomto školním roce již dvanáctý ročník fotografické soutěže s chemickým zaměřením „Chemie objektivem“. Cílem soutěže orientované na žáky základních a středních škol, je posílení vztahu k přírodním vědám. Motivace výuky chemie je vzhledem ke snižujícímu se zájmu o přírodovědné obory a tedy i chemii závažným přetrvávajícím problémem. Tématem letošního ročníku byly „Halogeny, jejich výskyt a použití“.

Do soutěže se zapojilo 50 žáků z devatenácti základních a čtyř středních škol Zlínského kraje. Porota bodově hodnotila zpracování, název a chemický komentář 71 soutěžních snímků. V první kategorii (základní školy) zvítězila Anastázie Frolová ze ZŠ a ZUŠ Dolní Němčí se snímkem „Srdce fluoritu“, ve druhé kategorii (střední školy) Tomáš Novák z Obchodní akademie Uherské Hradiště se snímkem „Galaxie ve fluoridu“.

Slavnostní vernisáž výstavy nejlepších fotografií se uskutečnila v prostorách Odboru školství, mládeže a sportu Krajského úřadu Zlínského kraje 11. května 2023. Akci podpořila svou účastí radní Zlínského kraje pro oblast kultury a školství Ing. Mgr. Zuzana Fišerová, Ph.D., dále zastupující vedoucího odboru školství, mládeže a sportu Zlínského kraje Mgr. Lenka Janalíková. Vernisáže se zúčastnili autoři vystavených snímků, jejich učitelé a rodiče a další pracovníci odboru školství. Deset nejúspěšnějších mladých fotografů a fotografek převzalo z rukou ředitele školy Mgr. Bedřicha Chromka diplomy a věcné dary, které poskytla firma COLORLAK, a.s. Staré Město a firma Fatra, a.s. Napajedla.

Pořadatelé si pro své hosty připravili poutavý program. Slavnostní atmosféru navodil hrou na housle Michal Gabriel, student pořádající školy. Jak již tradičně k této vernisáži patří, studenti Michaela Omachlíková a Pavel Bilík předvedli efektní chemické pokusy, které se těšily velkému zájmu všech přítomných.

Vítězům a autorům vystavených snímků gratulujeme k úspěchu a všem žákům, kteří poslali do soutěže své fotografické práce, děkujeme za účast. Nejlepší fotografie soutěže jsou trvale vystaveny v prostorách Odboru školství, mládeže a sportu Krajského úřadu Zlínského kraje v 15. budově (Baťův institut), 5. etáž.  Přijďte si je prohlédnout i vy, srdečně vás zveme.


Ing. Růžena Borková

Lucie Hasmandová, foto

© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město