Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Studenti diskutovali o vodě ve Španělsku

Mezinárodní setkání projektu Erasmus+ nás zavedlo do Badalony

vytvořeno: 4.5.2016, před 8 roky v rubrice Aktuality

V dubnovém týdnu od 20. 4. do 26. 4. 2016 jsme plni očekávání navštívili díky projektu Erasmus + španělskou Badalonu.

Díky skvělému orientačnímu smyslu se naše pětice bez problémů dopravila na vídeňské letiště, odkud jsme vyrazili až do španělské Barcelony. Tam už nás s nadšením očekávaly naše náhradní rodiny. Bez ostychu jsme si se všemi vyměnili polibky na tvář na uvítanou a vyrazili do nedalekého katalánského města Badalona, které se nám na týden stalo novým domovem.

I přes pokročilou večerní hodinu nás pozvali na večeři v podobě bagety, se kterou jsme se až do konce pobytu jen tak nerozloučili. Ještě ten večer jsme se setkali se studenty z ostatních zemí, kteří postupně přijížděli do Badalony v rámci Erasmu +.

Plni sil. Deštivé čtvrteční počasí nám až tak nevadilo, protože jsme dopoledne zůstali se všemi studenty a učiteli ve škole. Španělé pro nás připravili zajímavý program, jehož součástí byla prohlídka školy či nácvik místních tradičních tanců. Odpoledne vypadalo slibněji, a tak jsme vyrazili do města, do místního muzea a samozřejmě k moři. Bylo nám báječně a těšili jsme se, až uvidíme víc.

Rozhodně je tu hodně k vidění. Španělští studenti a učitelé přichystali plně nabitý program a snažili se nám ukázat co nejvíce památek, tradic a překrásných míst v Barceloně i samotné Badaloně. Jedinou pihou na kráse byl fakt, že jsme se často museli ptát: „A na co čekáme?“  Španělé se totiž nikam neženou. Zkrátka mají na všechno dost času, tak nač pospíchat. Vždyť s večeří se začíná mnohdy až po desáté hodině.

Czech team. Když nastal další den prezentací, na všech se projevila nervozita. Přáli jsme si, abychom měli své vystoupení za sebou a mohli si dál užívat náš španělský týden. Paní učitelka Stanevová držela pěsti v hledišti a pan učitel Chybík se ujal techniky. Všichni jsme byli jako na premiéře. Naštěstí se prezentace naší práce zdařila, technika nezklamala a ostatní nás odměnili hlasitým potleskem. Velký úspěch mělo i krátké video z loňského setkání Erasmu v Portugalsku.

Šlápněme do pedálů. Krásnou, snad jen trochu kratší pojížďkou na vypůjčených kolech jsme se rozloučili s pobřežím Barcelony a přilehlými plážemi. Kochali jsme se úchvatným výhledem na nekonečný oceán a vychutnali si bagetový piknik při plánovaných zastávkách.

Troška barvičky. Slunečné počasí se nás poslední dny opravdu drželo zuby nehty, i když u vody pořádně foukalo. A právě sluníčko si nás viditelně označilo. Rozeznat nás od místních nebyl problém. Všichni jsme měli červené tváře, dekolt či ruce. Jen pod slunečními brýlemi jsme se neopálili, takže někteří večer připomínali sovy.

My beautiful friend. Při oficiálním posledním večeru nastal čas se rozloučit se skvělými rodinami, všemi učiteli i našimi novými kamarády. Když jsme rozdali poslední objetí, polibky na tvář a nespočetné množství fotek, nezbylo nic než zatlačit slzu a vydat se na zpáteční cestu.

Na závěr bychom všichni chtěli poděkovat českým i španělským organizátorům, kteří pro nás tento nezapomenutelný týden připravili.

Monika Kölblová, (3.G)
Denisa Chvilíčková, (3.G)
Valerie Martinková, (2.H)


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město