Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Studijní pobyt na Maltě

Očima Anety Gibalové

vytvořeno: 13.6.2022, před 2 roky v rubrice Aktuality

Tento rok naše škola pořádala ve dnech 28. 5. 2022 až 4. 6. 2022 studijní pobyt na Maltě. Přihlásit se mohli studenti napříč všemi ročníky a když jsme se sešli v počtu 10 žáků společně s Mgr. Romanem Chovancem, cesta mohla začít. Dovolte mi, abych Vám tedy tímto způsobem přiblížila, jak náš výlet probíhal.

Cesta započala v sobotu brzy ráno, kdy jsme se sešli před školou a netrpělivě čekali na příjezd řidiče, který nás měl dopravit do Vídně. Po cestě autobusem jsme si poslechli základní informace o Maltě, jakožto o ostrově ve Středozemním moři s počtem téměř půl milionu obyvatel, a také jsme byli seznámeni s programem na celý týden. Z Vídně jsme pokračovali vzdušnou čarou směrem na jih a po dvouhodinovém letu jsme konečně přistáli na Maltě.  Zde na nás čekal zástupce místní školy Clubclass, který zajistil dopravu všech studentů do hostitelských rodin. Po ubytování jsme vyrazili na krátkou procházku po okolí, abychom zjistili, kde se nachází škola, autobusové zastávky a také jsme navštívili nejbližší pláž-St. George’s bay.

V neděli jsme se všichni s průvodcem vydali do přístavu, abychom se trajektem přesunuli na ostrov Gozo, který se nachází přibližně 20 minut od hlavního ostrova. Cestu po okolí jsme absolvovali převážně v mini buse, abychom během dne stihli navštívit všechna místa. Přes okno jsme s údivem pozorovali v dálce kostely, větrný mlýn i další, pro Maltu typické, monolitické stavby. Prošli jsme se po vápencových pobřežích, zastavili se na vyhlídkových místech a navštívili významný obchod se suvenýry, kde jsme si mohli zakoupit koření, upomínkové předměty nebo víno. Cestu kolem ostrova jsme zakončili v části ostrova blízko přístavu, odkud jsme se opět vraceli zpět.

Pondělí s sebou přineslo začátek týdne ve škole. Podle rozřazovacích testů jsme byli rozděleni do tříd, kde jsme trávili až do soboty každé dopoledne. Měli jsme tak možnost potkat žáky ze všech zemí světa, jako např. Kolumbie, Japonska, Polska či Francie. Místní učitelé byli přátelští a nadšení, takže vyučování rychle utíkalo a občas jsme si ani neuvědomili, že je konec hodiny. Častokrát jsme celou hodinu jen mluvili a dělili se o své názory či rozebírali různé zajímavé články. Z každé hodiny jsme odcházeli s dobrým pocitem a vědomím, že se naše angličtina zase o něco zlepšila. Obědové přestávky jsme trávili v restauraci vedle školy, kde jsme si při jídle sdělovali dojmy a postřehy z hodin. Každý den po vyučování jsme se společně s panem učitelem vydali výlet, kterým jsme strávili celé odpoledne a k večeru jsme se vraceli do rodin.

Během pobytu jsme navštívili všechny významné pláže, památky a turisticky významná místa. Strávili jsme celé odpoledne na Golden bay (nejznámější písečné pláži na Maltě), ve Valettě i v rybářské městečku Marsaxlokk.  V průběhu týdne jsme měli možnost poznat místní učitele, žáky, rodiny a zároveň i nová místa, na která budeme ještě dlouho vzpomínat. Nasbírali jsme spousty zkušeností a zážitků a každý si našel to své.

Velké díky patří Mgr. Chovancovi za organizaci a uskutečnění pobytu.


Aneta Gibalová, 3.H


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město