Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Studenti z Tönisvorstu byli u nás

Výměnný pobyt studentů z partnerského gymnázia

vytvořeno: 25.4.2017, před 3 roky v rubrice Aktuality

V týdnu od 3. do 8. dubna 2017 na naši školu zavítali studenti našeho partnerského gymnázia z německého města Tönisvorst. S místním Michael Ende Gymnasiem nás pojí více než 20ti leté partnerství a vzájemné návštěvy se konají dle stanoveného a ověřeného modulu: vždy na jaře zavítají němečtí studenti k nám a na podzim odlétají studenti naší školy do Německa.

Letošní výměnný pobyt byl spojen s praxí studentů v rámci projekt CertiLinqua. Obě tyto skupiny přicestovaly společně v pondělí odpoledne na vídeňské letiště, odkud všichni přejeli do Starého Města. Tady je v podvečer u školy netrpělivě očekávali naši studenti se svými rodinami. Následující den byla na programu návštěva výuky německého a anglického jazyka na naší škole, po níž následovalo odpolední přijetí starostou a místostarostou na radnici. Poté jsme se přesunuli do centra Uherského Hradiště. Prohlídka byla spojena s výkladem o dějinách našeho města.

Ve středu čekalo na naše hosty hned zrána uvítání panem ředitelem, které bylo spojeno s kulturním programem v podání studentů našeho gymnázia. Po tomto příjemném ranním probuzení odcestovali naši hosté na svou první exkurzi, která je zavedla na Macochu a do Brna. Další den jejich pobytu byl věnován návštěvě Zlína. Exkurze se v tento den zúčastnili němečtí studenti společně se svými kamarády z našich hostitelských rodin. Ve Zlíně si mohli všichni prohlédnout Baťovu vilu, projet se Baťovým výtahem, seznámit se s historií tohoto města a fungováním firmy Baťa. Po návratu byla naplánována společná slavnostní večeře v restauraci, která byla velmi důstojným vyvrcholením této mezinárodní návštěvy. V pátek ráno se studenti německého gymnázia vydali do Kroměříže k prohlídce zámku a zahrad. Páteční odpoledne a večer byl zcela v režii hostitelských rodin a soudě dle reakcí následujícího rána, bylo to večer jistě neobyčejný! Když jsme se v sobotu ráno setkali u busu a měli se s našimi novými přáteli rozloučit, bylo nám všem velmi líto, že týden s nimi strávený tak rychle utekl! Dojmů, vzpomínek a prožitků je na obou stranách tolik, že se všichni už nyní velmi těšíme na opětovné setkání, které se uskuteční na podzim v Tönisvorstu!

 Za celý organizační tým bychom chtěli velmi upřímně poděkovat všem hostitelským rodinám za poskytnuté zázemí pro naše německé hosty, vedení školy za podporu našich mezinárodních projektů, které mají v systému vzdělávání svůj zcela mimořádný a nezastupitelný význam, městu Staré Město a jeho představitelům za velmi milé přijetí.

Zejména bychom však chtěli vyjádřit velké poděkování všem našim skvělým studentům ze tříd 2.H, 2.G, 1.H a 1.G, kteří se do výměnného pobytu zapojili a udělali z jednoho běžného týdne týden neopakovatelný, naplněný mimořádnou a vydatnou cizojazyčnou konverzací, týden plný krásné atmosféry, vzájemného vnímání a poznávání!

Es macht uns unheimlich viel Spass mit euch mitarbeiten zu können!
Vielen, vielen Dank an euch alle!

 Za sekci německého jazyka
​​Helena Hlavačková

Spolupracujeme

© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město