Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Stromy pro Rochus

vytvořeno: 31.10.2017, před 7 roky v rubrice Aktuality

Po celém světě si lidé uvědomují, jak jsou stromy důležité pro jednotlivce i pro celou planetu. Význam stromů každoročně připomíná oslava Dne stromů. Při této příležitosti jsou do krajiny slavnostně sázeny nové stromy. Datum svátku stromů se v jednotlivých částech světa liší – slavnost se koná vždy v dobu nejpříhodnější pro vysazování stromů v dané zemi. V České republice připadá Den stromů na 20. října. Od roku 2002 je v rámci Dne stromů vyhlašována anketa Strom roku České republiky (www.stromroku.cz).

Říká se, že Šimon a Juda (28. 10.) zastavují polní práce. Naši skupinku ve složení: Kristýna Činčalová, Věra Váňová a Aneta Zapletalová z 1.A, a Ivan Fábry a Šimon Ilenčík ze 2.A, oboru Agropodnikání, ale čekala přesně v tento den, o státním svátku uprostřed podzimních prázdnin, pomoc při výsadbě stromů v Parku Rochus na již tradiční podzimní akci Stromy pro Rochus.

V sobotu po obědě jsme se s pláštěnkami, pevným obutím a dobrou náladou vypravili nad Mařatice ke správnímu středisku Parku Rochus, kde se nás ujal ředitel muzea v přírodě PhDr. Blahůšek a vybavil nás instrukcemi, nářadím, substrátem a sazenicemi starých krajových odrůd třešní, jablek a hrušní. Na určených místech mezi stávajícími chalupami slovácké „dědiny“ jsme si vyhloubili a zalili jámy, zasadili stromky, zasypali substrátem, smíchaným s hydrogelem, přihnojili a přivázali ke kůlům. U každého kůlu jsme připevnili visačku s názvem odrůdy, z nichž některé, například Jadernička moravská, pocházejí i z 18. století. Na jaře se ukáže, jak se nám práce podařila. Doufáme, že nyní budeme mít ve skanzenu „svoje“ stromy, které můžeme navštěvovat a sledovat, jak rostou a mohutní.

Po práci přišla řada na výstavu o prospěšnosti stromů v krajině „O stromech na stromech“ i prohlídku skanzenu s ukázkou tradičních řemesel a prací vztahujících se k období podzimu. Ochutnali jsme čaj z „plecháčku“ i čerstvý 100% bio jablečný mošt z odrůd dozrávajících na Rochusu. U stodoly jsme se seznámili s technologií výroby nepálených cihel, tzv. vepřovic. Potom jsme zamířili k sokolníkům. Předvádění draví ptáci byli opravdu zajímaví, ale nás si všechny získala veselá a hbitá bílá fretka, která každý náš pokus o sblížení odměnila kousnutím. K odchodu z areálu plného zajímavostí nás přiměly až houstnoucí kapky deště.

Věříme, že toto nebyla poslední pracovní aktivita našich žáků v Rochus Parku. Pokusíme se navázat užší vzájemnou spolupráci jak při exkurzích a výukových programech, tak v rámci praktického vyučování. Další zajímavý program a ochutnávka „slováckých chutí a vůní“ čeká všechny ty, kteří se rozhodnou přijít se provětrat do Parku Rochus 11. 11. 2017 na svátek svatého Martina!

Ing. Jana Hubená


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město