Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Sportovně turistický kurz očima Pavla Ladmana

vytvořeno: 10.7.2016, před 4 roky v rubrice Aktuality

Tento kurz jsme započali v pondělí 27. června. Počasí bylo pěkné, a tak nám nic nebránilo v tom, abychom v 8:30 vyrazili od školy. Ti, kteří se rozhodli pro pěší turistiku, šli ze Starého Města rovnou na Velehrad. Zbylí studenti a učitelé, tedy cyklisté, se vydali směrem na Kostelany nad Moravou a odtud na Smraďavku, kde si dali krátkou přestávku. Do kempu jsme přijeli asi po třech hodinách jízdy. Po příjezdu nás všechny čekal oběd a instrukce o tom, co budeme dělat poté. Čekal nás polední klid, který trval 2 hodiny. Po poledním klidu si pro nás připravila Katka Novotná prezentaci o českomoravském belgickém koni. Poté přednášel pan učitel Chybík o cyklistice a cykloturistice. Pak už přišla první procházka, které jsme se zúčastnili všichni. Šli jsme z Velehradu směrem na Salaš a odtud na rozhlednu, která se nachází v nadmořské výšce 365 m. n. m. Z rozhledny se nám naskytl krásný pohled na krajinu. Byla vidět i Velká Javořina, která je odsud vzdálená 40 km. Zpět jsme šli jinou cestou. Byla delší a táhla se lesem. Na večeři jsme byli ale zpět v kempu. Po chutné večeři přišla lekce zdravovědy. Měli jsme možnost si něco vyzkoušet. Vytvořili jsme týmy po devíti lidech. Každý tým měl za úkol vymyslet 5 jakýchkoliv otázek souvisejících se zdravovědou. Jejich snahou bylo vymyslet otázky složitější. Pak každý tým předčítal své otázky a ostatní týmy musely správně odpovědět. Na závěr se sečetly body a přišel potlesk pro vítězný tým. Po této soutěži přišla večerka a šli jsme spát.

Na druhý den jsme už měli program rozdělený. Po deváté hodině dopoledne se cyklisté vydali přes Bunč do Kroměříže. Tam si dali rozchod, kterého všichni využili k tomu, aby si zašli na oběd. Po obědě se vydali z Kroměříže při řece Moravě směrem na Otrokovice a Napajedla. Udělali si krátkou přestávku v restauraci U Rybičky v Babicích a jeli do Starého Města a odtud zpět do kempu. Pěší se vydali do Salaše a odtud dále po stoupání na Bunč, kde se také osvěžili. Lenivějším účastníkům pomohla Katka Novotná tím, že přivedla na kurz koně jménem Běluška. Pěší se vrátili z výšlapu asi o 2 hodiny dříve, než cyklisté z Kroměříže. Zbytek večera jsme strávili nejdříve v chatkách. Pak nás to ale omrzelo, uvědomili jsme si, že máme objednané špekáčky, a proto jsme začali rozdělávat oheň. Během toho nás přijela navštívit paní učitelka Stanevová, Patočková, Pilka a Andrýsková. Přijela i se svým psem, který měl tolik jmen, že si to nikdo ani nezapamatoval. U táboráku jsme opékali špekáčky, povídali si a pak si i vyzkoušeli něco jednoduchého z africké kultury a také jsme trochu zpívali. Ti nejotrlejší vydrželi u táboráku až do jedné hodiny v noci. 

Třetí a poslední den našeho kurzu jsme nejdříve posnídali a pak jsme si vyslechli informace od paní učitelky Kavalcové ohledně zbytku programu. Tyto informace se týkaly vyklízení chatek, balení a odjezdu. Vzápětí jsme je šli vykonat. Asi za hodinu si paní učitelka šla zkontrolovat, jak jsme uklidili chatky. Pak už se pomalu cyklisté nachystali k odjezdu a pěší k odchodu do Starého Města. Pěší vyšli dříve, aby měli náskok. Cesta byla dlouhá pouze 5 kilometrů, proto byli cyklisté už za 20 minut u školy. Tam jsme si všichni vyzvedli svá zavazadla a vydali se ke svým domovům.                                                                          

Děkujeme všem učitelům, kteří zorganizovali tuto akci.                     

Pavel Ladman, 2.HSpolupracujeme

© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město