Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Soutěž v grafických programech

vytvořeno: 28.3.2023, před 2 měsíci v rubrice Aktuality

Ve středu dne 23.03.2023 proběhla studentská soutěž v grafických programech pro střední stavební školy, kde se mělo prokázat, jak žáci umí s programem pracovat a jak se co nejrychleji poprat se složitým zadáním v projektování objektu. České Budějovice jsou poměrně daleko, a tak jsme se žáky jeli na soutěž již ve středu dopoledne, abychom se stihli dostat na místo ubytování a místo konání soutěže ve Střední stavební škole v Českých Budějovicích. Cesta trvala bezmála 6 hodin a jsme rádi, že naše vlaky neměly zpoždění a dojeli jsme tak jak bylo plánováno. První jsme vyrazili vlakem do Brna a následně po vyhledání stanoviště vlaku v Brně dlouhou cestou do Českých Budějovic.

V Českých Budějovicích jsme se zorientovali a vyrazili k místu našeho ubytování, ze kterého jsme rychle odjeli městskou hromadnou dopravou na střední stavební školu a zúčastnili se večerního programu. Ráno jsme odjeli školním autobusem do školy a po snídani žáci dostali zadání a začali řešit své soutěžní zadání. Pedagogové měli program spojený s exkurzí v Temelíně. Po skončení soutěže a exkurze následoval oběd, kde žáci šli na prohlídku města Českých Budějovic a pedagogové vytvořili porotu a hodnotili jednotlivé práce. Soutěže se zúčastnilo 21 středních škol z České republiky a Slovenska. Celkově se tedy jednalo o 42 soutěžících.

Před vyhlášením výsledků proběhla krátká přednáška o BIM technologiích a projektování a jeden z přednášející si soutěžní zadání vyzkoušel taky a popsal, jak se ho pokusil řešit a ukázal nám, jak jeho výtvor vypadal.

Naši školu reprezentovali dva žáci z 3.ročníku, nicméně většinu škol reprezentovali žáci 4.ročníků, kteří mají s grafickými programy více zkušeností. Ale i tak se naši studenti mezi nimi neztratili a získali cenné zkušenosti. Nyní vědí, jak daná soutěž probíhá a jak může být zadání složité. Ze třídy 3.S soutěžil Jan Šimek, který skončil na 30. místě a Borýsek Vojtěch, který skončil na 29. místě.

V pátek brzy ráno jsme vyrazili na cestu domů, jelikož byla opět zdlouhavá a náročná. Naštěstí naše vlaky opět neměly zpoždění a tak jsme do Starého Města dorazili v rozumném čase. Studentům děkuji za skvělou reprezentaci školy a sbírání cenných zkušeností. Příští rok to bude rozhodně lepší a víme, jak soutěž probíhá.

Ing. Jan Moštěk


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město