Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Slůně, slonice a sloninec

1. ročníky navštívily ZOO Zlín

vytvořeno: 14.6.2018, před 6 roky v rubrice Aktuality

Ve dnech 16. 4., 23. 5. a 11. 6. 2018 se žáci 1. M, 1. E a 1. S s vyučující CPR a svými třídními učiteli vydali na odbornou exkurzi z předmětu CPR do ZOO Zlín. Všichni účastníci se setkali v 6.50 na autobusovém nádraží v Uherském Hradišti, odkud v 7.00 vyrazili do Zlína. Odtud nás spoj č. 36 dopravil do ZOO Lešná.

Zde po úvodních informacích nebo výukovém programu pro školy žáci dostali do dvojic soubor pracovních listů, který zahrnoval živočichy ze všech kontinentů a částí zahrady, a který měli svou samostatnou prací vyplnit. Mezi největší zajímavosti patřil pavilon Amazonie, pavilon rejnoků, dále lachtani, tučňáci, afričtí sloni, žirafy, zebry a nosorožci, lvi, ale také průchozí výběh australských klokanů, voliéry ptáků a hejno plameňáků. Mezi zvláštní, podivná zvířata patří mravenečník nebo lenochod.

Zahrada je rozhodně zajímavá i po stránce flóry, můžeme zde spatřit nejen stromy – velikány, ale také například bambus, liliovník tulipánokvětý nebo katalpu. Také architektura v ZOO stojí za povšimnutí, nejen zámek a budovy s ním související, ale také vynalézavá řešení pavilonů, stejně jako drobné stavby a solitéry ze dřeva. Středu zahrady dominuje esoterická japonská zahrada, kam by se rád, s knihou nebo i bez ní, uchýlil každý z nás.

Každý rok ZOO připraví nějakou novinku, poslední z nich je nový exponát, novozélandský kiwi. V červenci je netrpělivě očekávána jiná velká událost, slonici Zole se po umělém oplodnění má narodit historicky první slůně slona afrického na území ČR. ZOO do roku 2020 plánuje nejen nový sloninec, který se svou rozlohou 3600 m2 včetně vnitřního ustájení zařadí mezi tři největší na světě, a který bude částí afrického pavilonu Karibuni, ale také počítá s navýšením počtu chovaných slonů na 6 až 8 jedinců, což umožní jejich přirozené rozmnožování.

Toto všechno žáky i nás učitele natolik zaujalo, že jsme se ani nenadáli, a byl čas k odjezdu. Ještě společné foto, a na dnešní slunečný den nám zůstanou krásné vzpomínky!

Ing. Jana Hubená


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město