Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Slavnostní otevření učebny precizního zemědělství a ICT

vytvořeno: 15.9.2021, před 3 roky v rubrice Aktuality

Místostarosta města Staré Město Martin Zábranský a ředitel školy Bedřich Chromek slavnostně otevřeli novou učebnu precizního zemědělství a ICT. Jedná se o naprostý unikát v rámci České republiky, kdy se studenti střední školy budou prakticky seznamovat s precizním zemědělstvím už ve výuce na střední škole.

A co je na učebně tak mimořádné? Soňa Patočková, zástupkyně ředitele školy, to ve své prezentaci shrnula následovně: „Celá učebna je mimořádná tím, že obsahuje plně funkční anténu NAV900 pro příjem GPS signálu od firmy Trimble s dotykovým panelem XCN1050, motorem vybaveným volantem a simulátorem postřikovače Amazon. Stejnou soupravu najdeme v nejmodernější zemědělské technice! Naši studenti se tak budou učit pracovat s navigací, vymezovat hranice pozemku a díky simulátoru postřikovače Amazon se naučí i automatickému vypínání sekcí postřikovače tak, aby nedocházelo dvakrát k postřikování stejného místa. Studenti si také vyzkouší, jaké to je, když se zemědělská technika řídí sama podle jejich nastavení v navigaci.“ Velká výhoda celé učebny spočívá i v tom, že je plně přenositelná a zapojitelná do školní zemědělské techniky!

Ptáte se, jaké budou mít naši studenti uplatnění? A proč jsme se vydali touto cestou a inovovali tak obor agropodnikání? Víme, že současným zemědělským podnikům chybí pracovníci, kteří umí pracovat s navigací, s LPISem (veřejným registrem půdy) a kteří by uměli ukládat důležitá data ze sklízecího stroje třeba na flash disk. Naším cílem je vychovat právě takové odborníky, kteří by se nebáli pracovat s nejmodernější technikou a pomohli s rozvojem precizního zemědělství v praxi. Z této myšlenky byli nadšeni i představitelé Štátného inštitútu odborného vzdelávania Bratislava spolu s učiteli zemědělských škol z Rakouska a Slovenska, kteří na naší škole pobývali v rámci projektu Erasmus+: Nový potenciál rozvoja agrosektora – Agromechatronik, a kteří se účastnili slavnostního otevření učebny.


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město