Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Školní kolo překladatelské soutěže

aneb každý překladatel nějak začíná

vytvořeno: 27.11.2021, před 2 roky v rubrice Aktuality

Již potřetí měli naši studenti příležitost si vyzkoušet, jaké to je být profesionálním překladatelem.

Školní kolo překladatelské soutěže pod záštitou Univerzity Palackého v Olomouci se konalo na naší škole ve dnech 2. a 3. listopadu. Žáci měli možnost zkusit si své překladatelské schopnosti ve čtyřech jazycích vyučovaných na naší škole, tedy v angličtině, němčině, ruštině a francouzštině. Jejich úkolem bylo přeložit co nejlépe za 2 hodiny jen s pomocí slovníku, vlastních znalostí a slohových schopností dva texty – jeden odborný či komerční a druhý umělecký. Ti, kterým se nejpřesněji podařilo vystihnout původní myšlenku a co nejvíce detailů cizojazyčných textů a nejlépe je převést do českého jazyka, postupují do univerzitního kola, které se bude konat na začátku ledna na Filozofické fakultě UP v Olomouci.

Za anglický jazyk to jsou Zuzana Bachanová ze 4.H (která se zároveň zúčastní univerzitního kola i za jazyk francouzský) a Tereza Králíková ze 4.G. Na 3. místě se umístil Roman Bobek ze 4.S a pro univerzitní kolo bude v pozici náhradníka. Tito tři předvedli nejlepší výkony ze 20 účastníků školního kola!

Za jazyk německý ze 16 soutěžících do Olomouce vyšleme Adama Odlera ze 3.H a Lenku Vlčkovou ze 2.H. Náhradníkem a 3. nejlepším překladatelem z němčiny pak je Robert Severa ze 2.H.

Ruský jazyk pak bude reprezentovat Natálie Krůzová ze 3.G.


Děkujeme všem zúčastněným a přejeme hodně štěstí v univerzitním kole!

Za tým učitelů jazyků
​Mgr. Marcela Chovancová


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město