Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Senioři s vrtačkou a zářící štěstím

vytvořeno: 31.8.2022, před 2 roky v rubrice Aktuality

Nejen, že má řemeslo zlaté dno, ale dokáže udělat i velkou radost těm, co už si mysleli, že to nikdy nevyzkouší. V domově pro seniory v Otrokovicích jsme dne 29. srpna vytvořili opravdovou truhlářskou dílnu, a to pod vedením našeho zkušeného mistra odborné výchovy Miroslava Umlaufa a s podporou Nadačního fondu Řemeslo pomáhá. 

„Vidět ženy i muže ve věku 80+ jak někteří poprvé a někteří už velmi zkušeně drží v ruce vrtačku, kladívko a s nadšením se vrhají do práce, to je oboustranná radost,“ sdělil mistr odborného výcviku oboru truhlář Miroslav Umlauf.

U zrodu tohoto setkání bylo obyčejné kafe a povídání si o životě seniorů v domově.  Proč to nezkusit, spojit domov pro seniory a školu, kde se učí mladí truhláři a kovoobráběči. Od toho je Nadační fond Řemeslo pomáhá, který se pouští svými aktivitami napříč generacemi a spojuje všechny, od malých dětí v základních školách až po seniory v opravdu vysokém věku.

Tvoření je pro seniory velmi důležité, trénují si tak postřeh, jemnou motoriku, musí spolu komunikovat, ale hlavní je, aby byli spokojení, užili si krásný den, na který budou dlouho vzpomínat. Benefitem je, že si své výrobky odnesou s sebou a právem na ně mohou být pyšní.

„Původně jsme plánovali, že se akce zúčastní 10 seniorů mužů, ale nakonec jsme se nestačili divit, jak velký zájem o tuto aktivitu byl, a to i ze strany žen, to nás překvapilo nejvíce. Nakonec nás bylo v dočasné „truhlářské dílně“ 16," pochlubila se Romana Rochovanská aktivizační pracovnice domova pro seniory Otrokovice budova C.

My jsem moc rádi, že senioři byli velmi spokojení s prací v naší improvizované truhlářské dílně. Bylo to poprvé, co jsme něco takového zkoušeli a již nyní víme, že se pokusíme udělat seniorům radost ještě jednou. A to nejen těm v Otrokovicích, ale i těm z našeho regionu. A příště tam nepojedeme sami. Pojedeme spolu s našimi učni. A na to se těšíme.


Ing. Miroslava Kořínková, Mgr. Soňa Patočková a Miroslav Umlauf


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město