Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

SCHÜLERAUSTASCH TÖNISVORST

vytvořeno: 25.4.2018, před 5 roky v rubrice Aktuality

Na déle než 20ti letou tradici vzájemných návštěv a výměnných pobytů studentů SOŠ a Gymnázia ve Starém Městě a žáků Michael Ende Gymnázia z Tönivorstu, navázal i letošní ročník tohoto projektu.

Jeho jarní část, která probíhá tradičně u nás ve Starém Městě, se letos uskutečnila v termínu 9. 4. -13. 4. 2018. Do Starého Města zavítalo 13 žáků z německé partnerské školy spolu se svými pedagožkami Mag. Andreou Matzat a Mag. Cordulou Wolterhoff, aby zde v hostitelských rodinách poznali každodenní život svých českých protějšků.

Pro studenty partnerského gymnázia byl připraven pestrý program. V den příletu na vídeňské letiště a přesunu do Starého Města ke gymnáziu, kde své hosty už netrpělivě vyhlíželi naši žáci se svými rodiči, následovalo volné odpoledne v hostitelských rodinách. Následující den navštívili němečtí studenti naše gymnázium, kde je přivítal pan ředitel Mgr. Bedřich Chromek. Poté se zapojili do vyučování. V odpoledních hodinách jsme zavítali na staroměstskou radnici. Zde celou delegaci, složenou nejen z německých hostů, ale i z našich studentů, pozdravil pan místostarosta Mgr. Martin Zábranský. Ve své prezentaci představil studentům historii i současnou moderní podobu našeho města, seznámil všechny přítomné s aktivitami a plány města. Vyjádřil také velké potěšení nad každoročním pokračováním této spolupráce. Oficiální část přijetí na radnici zpestřili němečtí studenti krátkým kulturním vstupem, když zcela spontánně zahráli na klavír a zazpívali. Po občerstvení a závěrečné společné fotografii jsme se vydali pěší procházkou do Uh. Hradiště. Zde byli hosté seznámeni s historií města. Den byl zakončen společnou slavnostní večeří.

Ve středu se studenti i se svými pedagogy vydali do Zlína, kde pro ně byla připravena velmi poutavá přednáška a prohlídka Baťova muzea a výtahu. Večer trávili všichni studenti společně na lekci Taneční a společenské výchovy, aby zde s našimi studenty, kteří lekce tanečních kurzů navštěvují, společně nasáli atmosféru těchto večerů.

Na čtvrtek byla naplánována exkurze do Moravského krasu a prohlídka Brna. Tato krásná místa jsou každoročně velmi žádaným výletním cílem a i letos si odtud naši hosté odnesli skvělé zážitky.

Po pátečním rozloučení u bran školy se už naši němečtí přátelé vydali na cestu do Vídně, kde strávili poslední den svého pobytu. Týden uběhl jako vždy velmi rychle a my se už nyní těšíme na příští setkání s našimi německými přáteli. To se uskuteční na podzim ve městě Tönisvorst, kde se s našimi novými přáteli opět setkáme.

Velmi děkujeme zejména všem hostitelským rodinám našich žáků za skvělé přijetí německých studentů. Děkujeme všem našim milým kolegům za vstřícnost a součinnost při organizování cizojazyčné výuky. Naše velké poděkování patří samozřejmě vedení města a školy za trvalou podporu výměnných pobytů. Zvláště ale děkujeme našim žákům, kteří se do letošního výměnného pobytu zapojili! Věříme, že jste načerpali plno cizojazyčné energie a obohatili jste se o zážitky, které jsou - jinými cestami než vlastní zkušeností - nesdělitelné!

Danke sehr an euch alle!

Za sekci německého jazyka
Mgr. Helena Hlavačková


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město