Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Rodinný den na farmě s naší účastí

Studenti a pedagogové oboru agropodnikání dělali radost dětem

vytvořeno: 21.8.2023, před 1 měsícem v rubrice Aktuality

V neděli 20. srpna jsme se společně s téměř 3000 návštěvníky sešli, abychom oslavili dožínky a užili si parádní den v roli farmáře na 2. ročníku akce Rodinný den na farmě, která se konala v Nedachlebicích v areálu farmy Trojek.

Pro děti naši učitelé a studenti, ve spolupráci s Nadačním fondem Řemeslo pomáhá, připravili naučnou stezku farmou, po jejímž absolvování děti získaly vysvědčení mladého farmáře. Zkoušky z osmi předmětů se skládaly před našimi studenty a pedagogy, kteří přerušili prázdniny a s elánem se podíleli na realizaci celého dne. Úkoly nebyly vůbec lehké, např. brkopis nebo pytlocvik byly pro malé návštěvníky velkou neznámou, ale zvládli to všichni na samé jedničky.

Volitelné předměty jako malování do mouky, sušení prádla a focení ve fotokoutcích, kterých bylo po farmě umístěno hned několik, byly vítaným zpestřením.  Díky vedru, které po celý den panovalo všichni ocenili ochlazovací prostory se zavlažovací fontánou a vodní mlhou, pro děti atrakce k nezaplacení. Stanoviště sušení prádla pak ocenily zejména maminky, když mohly dětem usušit trička na cestu domů.

Na své si přišli i dospěláci, kteří se během dne mohli projít po farmě s farmářem Milanem Trojkem. Pro velký zájem proběhly tři komentované prohlídky a nechyběly ani projížďky na koňské bryčce. Novinkou bylo farmářské kolo štěstí, které se nepřetržitě točilo po celý den. Nutno podotknout, že vyhrával úplně každý. Odměny byly pestré, ale převažovaly zejména farmářské výrobky a praktické dárky pro děti i dospělé.

Nechyběla ani soutěž, kterou byla nazvána "farmářova rychlá soutěž". Utkat se v tomto klání mohl úplně každý, zadání bylo víc než jednoduché, ale překvapilo nás, jak těžké bylo splnit ho. Soutěžící měl hodit tři brambory do koryta ze vzdálenosti 5 m. Nakonec vyhrála paní Lenka, která to všem klukům pěkně natřela.

Nás moc těší, že návštěvníci akce byli moc spokojeni s naší naučnou stezkou farmou. Velmi ocenili zastavení u včel kolegy Ing. Studénky, kde se zastavovali jak děti tak dospělí. Ale pozitivně hodnotily všechny naše zastavení a zejména trpělivost našich studentů, studentek a pedagogů při práci s dětmi. A tak nám byly krásnou odměnou slova dětí, které byly nadšené celým dnem. Z mnoha krásných slov jsme vybrali toto hodnocení: "Byl to šťastný den."

Vedení školy děkuje všem kolegům a studentům za účast této akci.


Mgr. Soňa Patočková


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město