Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Řemeslo jede!

Dětský festival řemesel s naší účastí

vytvořeno: 11.11.2021, před 3 roky v rubrice Aktuality

Akce pro rodiny s dětmi se uskutečnila ve 14|15 Baťově Institutu ve Zlíně ve dnech 23. a 24. října, od 10 do 18 hodin. Cílem víkendového programu bylo představit dětem a mladší generaci nejrůznější manuální profese zábavnou formou, prostřednictvím interaktivních workshopů a dílen, zvýšit tak oblibu jednotlivých oborů a ukázat řemesla jako zajímavou činnost s perspektivou do budoucna.

Naše škola se do festivalu zapojila spolu s nadačním fondem Řemeslo pomáhá, a připravili jsme pro návštěvníky několik aktivit. Hlavní z nich byla inspirována stavebnictvím a úkolem dětí a jejich rodičů bylo postavit město, vesnici a továrnu. Kreativita dětí neznala mezí, a tak v průběhu dvou dnů postupně vznikaly stavby jako nemocnice, škola, dětské hřiště, psí louka, houpačky, autoopravna a mnohé jiné. Kromě toho si naši mistři strojírenských oborů připravili práci s drátky a děti si tak mohly vytvořit z drátků anděla, psa, koně, strom a jiné ozdoby. Mistři oboru truhlářského zase učili děti práci s lupénkovou pilkou a děti si tak mohly vyřezat anděla, kometu nebo svůj vlastní obrázek, který si nakreslily na překližku. A tak jsme byli svědky třeba výroby traktoru na klíčenku. Kromě toho jsme měli na pódiu připravenou výstavu výrobků našich studentů strojařů a truhlářů a tato výstavka se stala velmi populární. Na houpacím křesle postupně odpočívali rodiče, kteří sledovali své ratolesti, jak si hrají.

Když si k tomu všemu přidáte ještě aktivity nadačního fondu, třeba výrobu cukrové vaty, možnost složit, slepit a vymalovat papírovou schránku na dopisy, možnost odnést si nafukovací balónek, tak je jasné, že z našeho stanoviště odcházeli jen spokojení lidé. Odměnou pro naše mistry byly pozitivní reakce rodičů a rozzářené oči dětí, které si tyto říjnové dny užily.

Velké poděkování patří mistrům, kteří několik dnů připravovali materiál a aktivity na tuto akci. A také studentům, kteří se akce účastnili.

Mgr. Soňa Patočková


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město