vytvořeno: 13.9.2021, před 3 roky v rubrice Aktuality
Třída 4.G absolvovala ve dnech 1.-3. září 2021 společně s třídní učitelkou Mgr. Libuší Vránovou a její zástupkyní Mgr. Ivanou Andrýskovou exkurzi do hlavního města Prahy. Dovolte mi, abych Vám na následujících řádcích popsal naše zážitky.
Ihned po příjezdu, krátce po středeční jedenácté hodině dopoledne, jsme se po uschování našich zavazadel na hlavním nádraží vydali do Resslovy ulice, kde jsme se dozvěděli podrobnosti o operaci Anthropoid, jejích příčinách, důsledcích a také protagonistech. Náš dojem z návštěvy byl ještě prohlouben autentickými lokacemi kostela sv. Cyrila a Metoděje a přilehlé krypty, v níž se parašutisté skutečně skrývali před nacistickým gestapem.
Třídenní návštěva ve městě s milionem obyvatel a rozlohou bezmála 500 kilometrů čtverečných musí být vždy nabitá, protože lákadel k navštívení je zkrátka mnoho. Z Resslovy ulice jsme se tedy ihned vydali k Národnímu divadlu, kde nás opět čekala prohlídka celého objektu. Nejvýstižnější je asi popis paní učitelky Andrýskové: „Vzali jsme to prakticky od sklepa až po střechu.“ Po prohlídce Národního divadla jsme se odebrali na pražský Žižkov, kde jsme byli ubytováni. Náš den však zdaleka nekončil.
Po krátkém „usídlení“ v našem malebném hotelu jsme se řádně oblékli. Chlapci zapnuli všechny knoflíky svých košilí a vyleštili své polobotky, děvčata oblékla své večerní šaty a vše bylo připraveno na náš odchod do Činoherního klubu, kde jsme od půl osmé večer zhlédli úchvatné divadelní představení Dámský krejčí v hlavní roli s Ondřejem Sokolem, Mahulenou Bočanovou a Radkem Holubem. Po závěrečném aplausu jsme se všichni náležitě pobaveni bezchybnými hereckými výkony těšili do postele, jež na nás již netrpělivě čekaly v druhém patře hotelu Theatrino.
Ve čtvrtek jsme v devět hodin ráno již postávali před samotnou dominantou celé Prahy. Čekala nás téměř dvouhodinová prohlídka katedrály sv. Víta a reprezentačních prostor Pražského hradu.
S hlavou plnou historických údajů jsme Nerudovou ulicí zamířili k řece Vltavě, jež omývá břehy pražských náplavek. Při hodinové plavbě jsme se přiblížili Karlovu mostu, a díky charismatické průvodkyni i samotnému Karlu IV., doslova na dotyk.
Aby vody nebylo málo, v odpoledních hodinách jsme se vydali do nákupního centra Arkády Pankrác. Tam jsme se však neoddávali nabídce konzumu obchodní galerie, ale naše pozornost směřovala až na samotnou střechu objektu – do Světa medúz, který mnoho z nás doslova očaroval. Celý den jsme zakončili v úžasném prostředí další z pražských dominant – observatoři Žižkovské věže, která skýtá jeden z vůbec nejkrásnějších výhledů na Prahu.
Je to neuvěřitelné, ale skutečně se dostáváme k poslednímu – pátečnímu dni. Dopoledne jsme zamířili opět na Malou Stranu, tentokrát však do prostor české legislativy. V budově Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky jsme měli možnost nahlédnout do jednacího sálu, reprezentačních prostor nebo novinářského centra, míst, která důvěrně známe z televizních obrazovek, a dozvědět se něco o činnosti legislativního aparátu.
Odpoledne patřilo převážně samostatnému programu každého z účastníků. Radost z tržby tak měli zejména místní kavárníci. Několik z nás zamířilo společně s pedagogickým doprovodem do budovy Národního muzea, dominanty na samém vrcholu Václavského náměstí. Tam jsme si prohlédli výstavy věnované roku 1620 a historii Evropy a Československa ve dvacátém století, kdy nás trýznily nejprve dvě světové války, a poté dlouhá, zločinná éra komunistické vlády. Devět minut před pátou hodinou jsme již plni zážitků, ovšem postrádajíce byť minimální hladinu energie, Prahu opouštěli.
Náš výlet jsme si velmi užili. Každý si v náročném programu našel to své, spousta zážitků nám již v paměti zůstane navždy. Nyní již můžeme vykročit do nového školního roku.
Jakub Hříbek