Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Podílíme se na vývoji sady aplikací pro mobilní zařízení

vytvořeno: 21.3.2018, před 7 roky v rubrice Aktuality

SOŠ a Gymnázium Staré Město je koordinátorem projektu Erasmus+: Digital Teaching In Natural Scientific Subjects, jehož cílem zapojit více moderní technologie do výuky přírodovědných předmětů, jako je biologie, fyzika, chemie nebo zeměpis. Jaké moderní technologie máme na mysli? Jsou to zejména technologie, které jsou dostupné každému učiteli a studentovi; a to je mobilní telefon nebo tablet s operačním systémem Android. V rámci projektu budeme vymýšlet a vyvíjet aplikace, které by mohli využívat učitelé těchto předmětů napříč celou Evropou.

Projektu se účastní studenti a učitelé ze škol z Portugalska, Itálie, Rumunska a Švédska, kteří se poprvé setkali v italském městě Martano ve dnech 11. až 17. března 2018. Na mezinárodním setkání si studenti z jednotlivých škol připravili dvouhodinový workshop v anglickém jazyce, ve kterém studenti učili své vrstevníky z partnerských států programovat jednoduché aplikace pro Android, vymýšleli hry pro Android, předváděli již existující aplikace nebo se učili pracovat s Arduinem.  Na závěr mezinárodního setkání jsme připravili návrh sady aplikací pro mobilní zařízení, které budou využívat jednotlivé senzory mobilního telefonu či tabletu, a dají se využít při výuce přírodovědných předmětů. Na dalším projektovém setkání, které se koná v Rumunsku na konci dubna již budeme testovat první vytvořené aplikace pro předmět biologie. A jaké aplikace budeme testovat? Třeba aplikaci, která umožní měřit intenzitu hluku a výsledek měření zanést do mapy nebo aplikaci na rozpoznávání toho, zda je daná voda pitelná či nikoliv. Všechny námi vytvořené aplikace budou dostupné v anglickém jazyce, češtině, rumunštině, švédštině a italštině a budou tak dostupné všem učitelům z těchto zemí.

Mgr. Soňa Patočková


A jak viděly mezinárodní setkání studentky 2.H?

Projektu Erasmu+ se účastní země Česká republika, Rumunsko, Itálie, Švédsko a Portugalsko. Tématem tohoto projektu bylo DIGITAL TEACHING IN NATURAL SCIENTIFIC SUBJECTS. Náš tým odcestoval dne 10. března 2018 do historického městečka Martana v Itálii. Projektu se účastnily studentky Tereza Švédíková, Michaela Ježová a Simona Chovancová (2.H) spolu s učiteli Mgr. Benediktem Chybíkem a Mgr. Soňou Patočkovou.

Naše cestování začalo ojdezdem v sobotu v 5:20 hodin ráno vlakem Leo expres do Prahy na letiště Václava Havla. Po příletu do města Bari nás čekala cesta do Martana, které nás přivítali naši italští přátelé. Týden jsme zahájili seznamováním se s ostatními studenty. V pondělí 12. března jsme zahájily náš workshop, na který jsme si přichystaly krátké video o naší škole, veselý test v aplikaci Kahoot! a praktické využití již existujících aplikací ve výuce. Další den následoval workshop týmu z Portugalska, který se zaměřil na eTwinning, společně jsme se domlouvali na vzhledu knihy, ve které budou všechny naše workshopy a prezentace a námi vyvinuté aplikace. Poté jsme si poslechli prezentaci Itálie, kde jsme se seznámili s App Inventorem, ve kterém lze programovat aplikace pro Android bez znalosti programovacího jazyka. Večer jsme strávily s našimi italskými mentory v jejich domácnostech, kde jsme zažily spoustu legrace a ochutnaly tamní speciality. Ve středu jsme jeli na výlet do města Lecce nedaleko Martana, kde jsme navštívili Nanotechnologickou fakultu Univerzity v Lecce. Tato fakulta se zaměřuje na 4 oblasti výzkumu: nanomateriály, fotoniku a optpelektroniku, nanobiotechnologii a pokročilé přístroje. Například jsme se dozvěděli o tom, jak se dá zjistit z kapky krve DNA, nebo jak na člověka působí alergie. Ve čtvrtek jsme se opět vrátily k workshopům. Ráno proběhl workshop vedený studenty z Rumunska, jehož náplní bylo vytvoření vlastní hry, podle vlastní fantazie. A to se nám podařilo. Po obědě nás čekal poslední worskhop studentů ze Švédska, kteří nás naučili programování v  Arduinu a práci s ním. Poslední den jsme zavítaly do nejvýchodnějšího města Itálie Otranta, kde jsme viděly i moře a večer nás studenti obohatili ukázkou národních tanců s hudebním doprovodem. Na závěr našeho pobytu v Itálii jsme obdržely certifikát a poté následovalo hromadné rozloučení, při kterém došlo i na slzy.  

Během celého týdne jsme se toho spoustu naučily. Poznaly jsme krásy města Martana a okolních měst Lecce a Otrando. Poslechly jsme si spousty skvělých prezentací od studentů z různých zemí Evropy. Díky těmto prezentacím jsme si vyzkoušely vymyslet vlastní aplikace a zjistit, jak fungují různé programy v našich telefonech. Především jsme si vylepšily anglické komunikativní schopnosti a seznámily jsme se se spoustou úžasných lidí.

Tento týden byl pro nás obrovskou zkušeností do života a rády bychom se účastnily více takových projektů.

Tereza Švédíková, Simona Chovancová, Michaela Ježová (2.H)


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město