Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Ohlédnutí za atletickým MS studentů

Zprávy z čínského Wuhanu

vytvořeno: 11.9.2015, před 4 roky v rubrice Aktuality

Jak to všechno začalo?

Celé to začalo informací o přicházejících atletkách na naši školu. O tom jaká je jejich kvalita jsme neměli představu, ale hned na prvních závodech „Corny“ středoškolského atletického poháru jsme měli o překvapení postaráno. Porazit pravidelného účastníka krajských kol z Uherského Hradiště bylo pro nás velmi neobvyklé. Najednou bylo nutné zajímat se o postupový klíč k celostátnímu finále v Břeclavi. Důležité bylo i vhodně doplnit tým o závodnice v neběžeckých disciplínách. Na finále jsme odjížděli nejenom se všemi atletkami, ale i s podporou dvou trenérů Slovácké Slávie. Pan Vlček a pan Ressler znají své svěřenkyně nejlépe a ví jak je vyburcovat k nejlepším výkonům. Cenné rady poskytli i ostatním naším závodnicím, a tak jsme podle průběžných výsledků věděli, že saháme po medaili. Stříbro nás katapultovalo až na celosvětové finále do Číny poté, co vítězný tým z Brna nedokázal zorganizovat svůj tým.

Světové finále školních atletických týmů probíhalo tohoto roku v čínském Wuhanu. Po trase Praha – Paříž – Guangzhou – Wuhan a cca 24 hodinách cestování jsme se ocitli v místě určení. Přivítání bylo vřelé a stali jsme se nejobdivovanějšími objekty na několik nadcházejících dní. Množství selfie za první den se vyšplhalo na 60 na osobu, a to se někteří snažili schovávat. Ubytování jsme byli v jednom z nejlepších hotelů a obzvlášť koupání v otevřeném bazénu ve 4 patře umocňovalo pocity výjimečnosti.

Při příležitosti světového finále bylo postaveno několik nových sportovišť, které jsme měli možnost využívat. V našich podmínkách sice nejsme zvyklí procházet bezpečnostními rámy a nechat projíždět osobní věci rentgenem, ale velké akce vyžadují i velké přípravy. Bylo vidět velké množství lidí, kteří se podíleli na organizaci takovéto události. Klimatizovaná hala byla jedinou možností, jak se rozcvičit, aniž by člověk vyplýtval všechny síly. Zde jsme trávili i čas mezi jednotlivými disciplínami. Zahajovací ceremoniál probíhal ve stejném duchu, jako již zmiňované přípravy. O ohromující i dojemné okamžiky nebyla nouze a Číňané potvrdili, že organizace takových akci je jejich doménou.

Wuhan je město s 5-ti miliony obyvatel a na mnoha místech bylo vidět rostoucí mrakodrapy. Někteří místní nechápali, proč máme tendence fotit i staré barabizny, když vedle stojí nádherný betonový komplex. Nám však tento kontrast připadal velmi zajímavý. Prezentace České republiky v průběhu Večera národů probíhala prostřednictvím folklórního tance, doplněná o výstavu regionálních propagačních materiálů a vybrané gurmánské speciality. (Např.: vysočina, kofola, mattoni, slané tyčinky, cukrovinky). Po celou dobu o nás a náš program pečovaly vybrané paní učitelky a žákyně. Připravily nám pestrý program v podobě prohlídky muzea, mostu přes řeku Yang- tze, návštěvy místní školy a jiných zajímavých míst. Kombinace velké vlhkosti a fyzické náročnosti programu však účastníkům neumožnila vychutnat si všechny nabízené aktivity naplno.

Opět impozantní byl závěrečný ceremoniál. Nejen, že těsně po skončení disciplín nastoupilo několik desítek lidí perfektně zorganizovaných, kteří zvládli za hodinu postavit pódium i s osvětlením, ale i probíhající program byl na světové úrovni. Závěrem nutno podotknout, že návštěva Číny je pro našince výjimečnou příležitostí poznat diametrálně odlišnou kulturu nejen od té naší, ale i od té evropské.

A tak o nás psali v novinách

Atletický zázrak středoškolaček ze Starého Města !!!!!

S trochou nadsázky se dá skutečně mluvit o malém  zázraku  Atletický tým děvčat - středoškolaček ze Starého Města (Střední odborná škola a gymnázium Staré Město = dále SOŠGM),  který v atletické soutěži středoškoláků (u nás známý pod názvem Corny cup), nepostoupil v minulosti, nikdy z okresního kola, obsadil na Mistrovství světa středoškolských atletických týmů, které proběhlo v čínském Wuhanu vynikající 6. místo !!!!

Tým složený z kolektivu 6 děvčat, jež tvořily 4 atletky ze Slovácké Slavie Uherské Hradiště a 2 děvčata z fotbalové Akademie našly přemožitelky jen v celcích Španělska, Turecka, Číny, Francie a Itálie. Naopak na jejich štítě zůstaly silné celky z Německa, Anglie, Austrálie, Chile, Chorvatska, Indie, Izraele, Belgie, Brazílie, Portugalska či Bulharska !!!

Naše největší síla ležela ve sprinterských disciplínách. Vždyť zlaté medaile si z individuálních startů  odvezli: Mária ŠIMLOVIČOVÁ ze stovky, Kateřiny VÁVROVÁ ze dvoustovky a skvělé zlato ve vynikajícím čase 2:14,92 min (100-200-300-400 m) si odvezl kvartet, který běžel ve složení KOLÁŘOVÁ Štěpánka - RESSLEROVÁ Kateřina - ŠIMLOVIČOVÁ Mária - VÁVROVÁ Kateřina !!!!!

Úžasné druhé místo přidala česká fotbalová reprezentantka do 17 let Michaela DUBCOVÁ na osmistovce !!! Velkým bodovým přínosem byl i start Kateřiny RESSLEROVÉ v běhu na 300 m překážek, která v celkovém pořadí obsadila 4. místo. Body se započítavaly i holkám za jejich výsledek ve skoku dalekém, konkrétně Majce ŠIMLOVIČOVÉ za skok dlouhý 529 cm a zcela překvapivě i Kateřině VÁVROVÉ, která skočila o 25 cm méně. Potěšil i nový osobní rekord ve výšce Kristýny PSOTKOVÉ.

Naopak naše největší slabina ležela ve vrzích, mít v týmu kvalitnější vrhačku, kolektiv by sahal i po medailích. Tak snad zase za 2 roky, tentokrát ve Francii. Ale do ní povede ještě hodně dlouhá cesta, přes okresní, krajská a celostátní kola oblíbené, atletické středoškolské soutěže Corny..

O největší bodový zisk pro družstvo se zasloužily:

1.Mária ŠIMLOVIČOVÁ         164, 75 bodů    (100 m 12, 30  =  82 b, dálka 529 = 61 b, štafeta 21,75 b)

2.Kateřina VÁVROVÁ            161,75 bodů     (200 m 24,71 s = 85b, dálka 504 = 55 b, štafeta 21,75 b)

3.Kateřina RESSLEROVÁ.      98,75 bodů     (300 m př. 45,87 s = 77 b, štafeta 21,75 b)

4.Štěpánka KOLÁŘOVÁ         95,75 bodů     (400 m 66,20 =58 b, koule 7,52 = 16 b, štafeta = 21,75 b)

5.Michaela DUBCOVÁ            81 bodů          (800 m 2:20,64 = 81 bodů)

6. Kristýna PSOTKOVÁ .        55 bodů          (výška 154 cm = 55 bodů)         


CELKEM 657 bodů !!!

VELKÁ GRATULACE celému atletickému kolektivu ze Starého Města za vzornou reprezentaci nejen své školy, ale i královny sportů celé České republiky.

A jak to viděly holky?

Tak a je to tady. Po několika měsících čekání konečně sedíme ve vlaku a vyrážíme směr Praha. Zdlouhavá cesta nám vůbec nevadí, protože už zítra touhle dobou budeme sedět v letadle a poletíme přes celou Evropu a Asii do čínského Wuhanu, kde se koná Mistrovství světa středních škol.

Na tuhle soutěž jsme se probojovaly přes okresní, krajské a nakonec republikové kolo středoškolského poháru Corny cupu vloni v říjnu. Letíme vybojovat dobré umístění mezi nejlepšími středoškolskými týmy planety. Závodů se zúčastní mimo nás také vybrané celky z Austrálie, Belgie, Brazílie, Bulharska, Kamerunu, Chile, Číny a mnoho dalších.

Let s přestupem v Paříži a Guangzhou byl velmi náročný. Tušili jsme, že spát vsedě není zrovna nejpohodlnější, ale po několika hodinách bolelo celé tělo. S menšími problémy s kufry jsme všichni cestu přežili a vystoupili z letadla ve Wuhanu. Největším šokem bylo děsné horko a vzduch, na který nejsme zvyklí. A to je teprve ráno. Co asi bude odpoledne? Hned na letišti na nás čekají naši delegáti, kteří nás přivítali, a společně s nimi jsme odjeli do hotelu Asia, kde jsme byli ubytováni spolu s dalšími týmy. Náš hotel měl 26 pater. V posledním patře byla obrovská jídelna, kam jsme chodili na snídaně, obědy a večeře. Nás holky ubytovali do osmého poschodí a kluky z Opavy spolu s dozorem dospělých v sedmém patře.

Bylo to pro nás opravdu něco neobvyklého, všude tolik lidí a hlavně to šílené vedro a smog. Hotel byl od stadionu daleko, tak jsme všude jezdili autobusem.

V neděli, den před závody, jsme se šly všechny rozcvičit do haly, která byla hned vedle stadionu. Po vstupu na nás čekal další šok. Nahrnula se na nás velká kopa lidí a všichni se s námi chtěli vyfotit. To se nám ještě nikdy nestalo a asi už nestane.

A teď už k samotným závodům. První den jsme se představily na překážkách, osmistovce, čtyřstovce, dvoustovce, dálce, výšce a kouli. Nejvíce bodů jsme nasbíraly na bězích. První místo na dvoustovce, druhé na osmistovce a čtvrté na překážkách doplněné o celkem dobrou výšku a dálku nám přineslo velký zisk bodů. Naší největší slabinou byly vrhy. Mít v týmu kvalitnější vrhačku, určitě bychom sahaly i po medaili. Po prvním dnu jsme byly dokonce v čele celkového hodnocení. Druhý den jsme získaly další zlato na trati sto metrů a ve štafetě. Přišly ovšem disciplíny, které jsme neměly obsazené, a tak jsme v celkovém hodnocení klesly na šesté místo. Ale kdo si může říct: „Jsme šesté na světě." S trochou nadsázky se dá skutečně mluvit o malém zázraku, protože tým naší školy ještě nikdy nepostoupil z okresního kola.

Celkově bych tyto závody zhodnotila jako velmi úspěšné. Tři tituly mistryň světa středních škol a jeden titul vicemistryně. Stadion, hala, město, hotel, jídlo, všechno bylo úžasné. Myslím si, že jsme vzorně reprezentovaly nejen naši školu, ale i region a celou Českou republiku. Dík patří vedení školy, panu učiteli Horňákovi za odvahu s námi cestovat na druhý konec světa a hlavně všem sponzorům, kteří nám finančními prostředky pomohli uskutečnit tuto akci. Všechny jsme si to moc užily a především nabraly zkušenosti.

O největší bodový zisk se zasloužily: Mária Šimlovičová, Kateřina Vávrová, Kateřina Resslerová, Štěpánka Kolářová, Michaela Dubcová a Kristýna Psotková.


Spolupracujeme

© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město