Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Novinářka Markéta Kutilová přiblížila studentům problematiku migrace

vytvořeno: 29.3.2023, před 2 měsíci v rubrice Aktuality

16. března nás znovu navštívila novinářka Markéta Kutilová - tentokrát gymnazistům přiblížila problematiku migrace tak, jak ji měla možnost poznat na svých cestách do Asie i Afriky. A jak viděl přednášku Patrik Mokráš?

Markéta Kutilová podruhé

Vzhledem k velkému úspěchu minulé přednášky nás již podruhé navštívila reportérka na volné noze Markéta Kutilová. Jedno březnové čtvrteční odpoledne jsme se spolu s ní věnovali migraci a její zásluhou se k nám dostalo mnoho nových informací, které se jen tak v médiích nedozvíme. Velkou výhodou oproti sledování běžné reportáže v televizi byla možnost dotazů, kterými jsme rozhodně nešetřili.

Úvod přednášky byl věnován ujasnění si faktů. O migrantech a uprchlících slyšel v televizi jistě každý, ale rozdíl ve významu těchto pojmů už tolik známý není. Po definování základních termínů jsme volně přešli k seznámení s nejčastějšími migračními trasami. V tomto okamžiku nás paní reportérka začala vtahovat do kruté reality byznysu s migrací a s ním spojené korupce, které ovlivňují osudy běžných lidí. Veškeré informace a fotografie jsme sledovali s úžasem a nepochopením, protože se k nám dostalo spoustu snímků a faktů, které se zřejmě do hlavního vysílacího času nehodí. My ale prahneme po pravdivém zobrazení skutečnosti a na nevhodnost či nekorektnost si nehrajeme.

Mezi nejzajímavější fakta, která mnoho z nás šokovala, patřila rozhodně korupce v Libyi, kde místní mafie, která převáží migranty a uprchlíky z Afriky, spolupracuje s pobřežní stráží a účelně udává skupiny prchající na loďkách, a to vše kvůli vidině opakovaného zisku.

Celá přednáška byla ze strany studentů proložena mnoha dotazy, na něž jsme vždy dostali obsáhlou odpověď. Tímto chci paní Kutilové jménem všech zúčastněných velmi poděkovat, že znovu přijala naše pozvání a přijela k nám na školu vykreslit problematiku migrace tak, jak ji na vlastní oči mohla pozorovat na Blízkém východě i v afrických zemích.  

Patrik Mokráš, 4.H


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město