Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Nežádoucí okamžiky

Netradiční hodina semináře "Svět a současné problémy"

vytvořeno: 14.9.2020, před 4 roky v rubrice Aktuality

V rámci semináře Současný svět a jeho problémy jsme se dne 11. 9. 2020 v 8:00 sešli na Palackého náměstí v Uherském Hradišti. Úkolem naší první společné dvouhodiny bylo prozkoumat probíhající výstavu pojednávající o cenzuře a propagandě nejen na našem území v posledním století. Od paní učitelky Chovancové jsme dostali pracovní list s otázkami, které nás postupně provedli všemi etapami českého lidu od první republiky až po současnost.

Výstava Nežádoucí okamžiky, jak už sám název napovídá, se zaměřuje na manipulaci a cenzuru ve fotožurnalistice. Na výstavních panelech je možné vidět fotografie známých osobností jako Martinu Navrátilovou, Rudolfa Slánského, Miladu Horákovou nebo Klementa Gottwalda. Spousta fotografii byla uložena do trezoru, jelikož nesplňovala myšlenku dané ideologie. Nacistický Protektorát se nehrnul do publikování fotografií, kde čeští občané nebyli nadšení z příjezdu Němců, a komunistický tisk by do novin nedal úspěšné Čechy, kteří emigrovali. Zajímavé bylo vidět fotografie, ze kterých státní kontroloři pomocí svých metod “vyřezávali“ nežádoucí osoby, jelikož si člověk musí uvědomit, že tyto události se odehrávali již 70 let zpátky a technika v té době byla na úplně jiné úrovni. Rozhodně výstava nutí k zamyšlení, kolik věcí se stalo úplně jinak, než je známe a nikdy se to nedozvíme.

Rozhodně bych za sebe i ostatní doporučila výstavu navštívit. Je důležité vědět, že média nejen v minulosti, ale i dnes nemusí vždy publikovat pouze pravdivé informace.

Klára Čevelová, 4.G


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město