Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Neobvyklý seminář společenských věd

Studenti navštívili Domov pro osoby se zdravotním postižením

vytvořeno: 30.10.2017, před 6 roky v rubrice Aktuality

Naše část třídy 3.H, která navštěvuje seminář společenských věd, pod vedením paní učitelky Olgy Dziacké, se vydala dne 10. října 2017 navštívit Domov pro osoby zdravotně postižené, který se nachází nedaleko naší školy a to v ulici Kopánky.

Jakmile jsme vstoupili do budovy, uvítal nás velmi milý personál, který nás provedl celou budovou, kde jsme navštívili vybavené pokoje pacientů a seznámili se s běžným dnem klientů. DZP poskytuje svým klientům například i kapli, snoezelen, jejíž součástí je světelný vodní sloup, dále budova zahrnuje i vlastní kavárnu, kde jsme klientům připravili sladké překvapení v podobě napečených buchet a jiných sladkostí.

Během prohlídky jsme viděli spoustu mužů a žen v různých věkových kategoriích, které postihl nemilý osud. Vyslechli jsme si i jeden životní příběh přímo od pana Marka, který utrpěl vážné poranění hlavy, když jel pod vlivem alkoholu na kole a upadl na kámen, a tak je odkázán žít pouze za pomoci pracovníků DZP a  svou rodinu navštěvuje jen během víkendů a svátků. Tento příběh a i příběhy ostatních, kteří mají většinou své mentální či kombinované postižení vrozené, byly velmi dojemné a spoustě z nás otevřeli oči. Po prohlídce jsme se bavili o svých dojmech a ptali se ochotných pracovnic na nejrůznější dotazy, které nám zodpověděly.

Posláním DZP ve Starém Městě je pomoc lidem s mentálním a kombinovaným postižením, které zahrnuje mentální postižení v kombinaci s tělesným postižením či poruchami autistického spektra. Primárně poskytuje podporu a pomoc osobám, které potřebují péči a podporu 24 hodin denně. Stávajícím uživatelům s nízkou mírou potřebné podpory pomáhá v přechodu do chráněných bytů, aby se alespoň částečně začlenili do samostatného života.

Pracovnice DZP nás také zasvětily do podzimního programu pro klienty, který připravují. Chtějí péct, vařit a vytvářet nejrůznější výrobky z dýní, avšak nemají jich dostatek. Na to konto naše paní učitelka udělala sbírku dýní ve škole, která se vyplatila, a tak doufáme, že plán pracovnic vyjde a během chladných dnů si personál i klienti DZP navodí příjemnou podzimní atmosféru.

Natálie Kutálková, 3.H


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město