Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Návštěva v Domově pro osoby se zdravotním postižením

Očima Terezy Hůlkové a jejích spolužáků

vytvořeno: 4.10.2022, před 2 roky v rubrice Aktuality

Návštěva v Domově pro osoby se zdravotním postižením ve Starém Městě na Kopánkách očima Terezy Hůlkové a jejích spolužáků ze semináře SSV

Dne 20. 9. 2022 padla desátá hodina ranní a my, žáci semináře společenských věd, jsme se vydali na cestu seznámení se s Domovem pro osoby se zdravotním postižením. Tato zvenku nenápadná budova ovšem zevnitř skrývala nejedno překvapení.

Přivítala nás milá paní, která nás provázela celou návštěvou. První zastávka byla v kavárně, kde nás už někteří klienti čekali. Nemůžu říct, kdo byl více plný emocí. Dostali jsme možnost nakouknout do pokojů i různých místností určených k rekreaci. Součástí byl například i interaktivní stůl nebo smyslová terapie. Poslední zastávku jsme si udělali v oddělení pro lidi s autismem. Zde byl prostor na naše zvídavé otázky.

Přišlo mi úžasné, že zaměstnanci vnímají klienty jako „normální“ lidi a chovají se tak k nim. Do ničeho nejsou nuceni, nemůžou být potrestáni a když se tu zamilují, jsou tomu dveře otevřené. Na tom si tato organizace zakládá.

Času bylo málo a nás mrzelo, že jej nezbyde více, abychom poznali jednotlivé osobnosti, jelikož se na mentálně znevýhodněné lidi občas díváme špatným pohledem. Jak už kontakt s klienty, tak výklad personálu byl zkušeností, která změnila i můj pohled a za to děkuji.

                                                                                                              Tereza Hůlková


Všichni jsme měli asi určitou představu, jak toto zařízení funguje, ale realita byla úplně jiná.

                                                                                                              Klára Oselková


Tento zážitek si jistě poneseme ještě dlouho v srdíčku. Každý den nemáme tu možnost setkat se s lidmi tak podobnými a zároveň tak odlišnými.

                                                                                                              Julie Michálková


Zprvu jsem návštěvu nevítal jako dobrý nápad, ale poté, co jsem vkročil dovnitř a paní nám začala přednášet o tom, jak to tam funguje, změnil se mi pohled na opatrovnictví jako takové.

                                                                                                              Tomáš Kapitánik


Obdivuji všechny lidi, co jsou zde zaměstnáni. Není to vůbec lehké, jak fyzicky, tak i psychicky. Myslím, že to nejde slovy ani popsat. Je to něco, co by každý měl zažít na vlastní kůži. S jakým elánem a radostí tam pracují jde vidět i na lidech, o které se tam starají. Můj obdiv je ještě větší, než když jsem tam šla.

                                                                                                              Veronika Lukášíková


Nejvíce mě překvapilo, jak jsou tito lidé (klienti) všestranní a téměř samostatní. Obdivuji lidi, kteří zde pracují a vykonávají svou práci s láskou a trpělivostí. Nezvládne to totiž každý.

                                                                                                              Barbora Machová


Tenhle výlet se mi velmi líbil, líbilo se mi, kolik věcí jsem zjistil.

                                                                                                              Matyáš Karásek


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město