Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Naši žáci využili Týdne vědy a techniky

vytvořeno: 21.11.2016, před 7 roky v rubrice Aktuality

V letošním roce se jako každoročně uskutečnil Týden Vědy a techniky pořádaný Akademií věd České republiky pod názvem „Za hranice známého“ pro školy, odborníky i zájemce z řad veřejnosti. Tento největší vědecký festival  proběhl ve dnech 1. – 13. 11. 2016 a nabídl návštěvníkům výstavy, přednášky, workshopy, dny otevřených dveří, dokumentární filmy, science show i vědecké kavárny.

Naši studenti a pedagogové využili  bohaté nabídky a zúčastnili se 8. 11. 2016 večerní projekce filmu „Hledání ticha“ o zvukovém znečištění našeho životního prostředí. Je známo, že hlučné prostředí může zapříčinit množství psychických i fyzických poruch a onemocnění. Naopak ticho bylo pro člověka odjakživa přirozeným stavem, ale v našich životech se stává stále vzácnějším.  V zajímavém dokumentu Patrik Shen pátral a zamýšlel se nad podobami ticha v různých prostředích na této planetě. 3 učitelé a 9 žáků z různých ročníků se účastnilo sledování jeho napínavé, 90 minutové pouti  na plátně kina Hvězda.

Další projekt  z uvedené ochutnávky ve spolupráci s  British  Council proběhl  16. 11. 2016 v dopoledních hodinách, kdy žáci 1. EMS a 2. A poznávali na science show opět v kině Hvězda „Chemii lásky“ pohledem chemika současnosti, Dr. Michaela Londesborougha, Ph.D. z Ústavu anorganické chemie AV ČR,  a básníka anglické renesance, Williama Shakespeara. Vtipným a zábavným způsobem se seznámili nejen s řadou hormonů a chemických sloučenin, které mají zásluhu na lidské lásce a reprodukci, ale také s pohledem umělce, který na lásku pohlíží prostřednictvím emocí, neuchopitelnosti a prchavých okamžiků. 

Ing. Jana Hubená


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město