Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Naši truhláři se na soutěži SUSO neztratili

Umístili se na 5. místě

vytvořeno: 15.3.2018, před 2 roky v rubrice Aktuality

Ráno 9.března jsme odjížděli do Ostravy, kde se konala soutěž truhlářů SUSO 2018. Jednalo se o jedno z pěti  kol, ze kterých se postupuje přímo do finále. Účastní se školy, které vyučují truhláře z České Republiky a Slovenska a do finále se dostanou vždy dva nejlepší z jednotlivých oblastních kol. Kromě Ostravy pořádají soutěž ještě Praha, České Budějovice, Hradec Králové a Nitra. 

Soutěž je určena pro žáky druhého ročníku, ale jelikož je u nás nemáme, tak jsme nominovali dvojici prváků; reprezentoval nás Petr Jahoda a Ondra Klíger. Soutěž se konala na výstavišti Černá louka v rámci stavebního veletrhu Stavba a střechy. Konkurence byla opravdu velká, mimo naší školy soutěžili také truhláři ze středních škol v Ostravě, Opavě, Havířově, Frýdku-Místku, Karviné, Šumperku, Vsetíně, Valašském Meziříčí a Bystřici pod Hostýnem. Po vyložení nářadí jsme byli seznámeni s organizací a pravidly soutěže. Kluci měli dva dny na zhotovení designového botníku, další částí pak byly disciplíny partnerů soutěže firem Mafell a Houfek, kde také získávaly body. Nechyběl ani teoretický test znalostí z našeho oboru. Na výrobek se mohlo použít pouze ruční nářadí s výjimkou ruční elektrické vrtačky a brusky.

První den soutěže kluci pracovali podle časového plánu a měli výrobek rozpracovaný tak, aby ho druhý den včas dokončili. V 18:00 skončila první část a po úklidu jsme se odjeli ubytovat na koleje do Ostravy- Zábřehu. Po klidné noci kluky čekal druhý den soutěže, který začal testem a pokračoval do čtyř hodin odpoledne, kdy byla praktická část soutěže ukončena. Pro učitele byly mezitím připraveny zajímavé přednášky partnerských firem projektu DeWalt, Mafell a Houfek. Kluci stihli výrobek dokončit i s časovou rezervou a odevzdávali jej mezi prvními. Teď už záleželo pouze na hodnocení  dborné poroty vedené ing.arch. Liborem Malým z Prahy, aby zhodnotila jak se jim dařilo. Slavnostní vyhlášení výsledků bylo naplánováno na 17 hodin. Při vyhlašování se naše škola umístila na celkovém pátém místě z deseti účastníků,  zvítězili žáci z Bystřice. Když vezmeme v úvahu to, že ostatní soutěžící měli o rok více zkušeností, tak je to krásný  výsledek. Příští rok budou kluci soupeřit se svými vrstevníky a já věřím, že se posunou ještě výš, mají pro to všechny předpoklady. Na závěr bych chtěl Petrovi a Ondrovi pogratulovat a poděkovat za vzornou reprezentaci naší školy!

Miroslav Umlauf


Spolupracujeme

© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město