Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Naši truhláři jsou nejlepší na Moravě!

Petr Jahoda a Ondřej Klíger vítězi soutěže SUSO

vytvořeno: 1.4.2019, před 5 roky v rubrice Aktuality

Ve dnech 29. až  30. března 2019 se konala každoroční soutěž truhlářů SUSO 2019. Tentokrát byla pořádána v rámci veletrhu STAVOTECH na výstavišti Flora v Olomouci. Naši školu jeli reprezentovat žáci druhého ročníku Petr Jahoda a Ondra Klíger, pod vedením pana mistra Miroslava Umlaufa. Do soutěže se zapojují školy vyučující obor truhlář z České i Slovenské Republiky. Do samotného finále se dostanou jen dva nejlepší z jednotlivých oblastních kol. Kromě Olomouce, ve které jsme byli účastníky, pořádají soutěž ještě v Praze, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Nitře. Konkurence škol z celé Moravy byla mezi mladými truhláři opravdu velká.

Po seznámení s pravidly a kompletní organizací soutěže, měli kluci 16 hodin na zhotovení stojanu pro deštníky, ze smrkového masivu. Na výrobu mohli použít pouze ruční nářadí s výjimkou elektrické vrtačky a brusky. První den se žákům dařilo podle časového plánu. I druhý den byl pro ně velmi příznivý a vše stihli dokončit ještě před ukončením časovém limitu.

Další částí soutěže byly disciplíny partnerů firem Mafell a DeWalt, kde taktéž získávaly další body. Nechyběl ani teoretický písemný test znalostí z oboru, kterým zahájili druhý soutěžní den. Pro odborný doprovod žáků, byly připraveny zajímavé přednášky partnerských firem projektu DeWalt, Mafell a Ramia.

Poté už záleželo pouze na hodnocení odborné poroty, která vše hodnotila podle jasně daných pravidel.

V 17 hodin bylo zahájeno slavnostní vyhlášení dvoudenní soutěže, které předčilo veškerá naše očekávání. Naši žáci zvítězili ve všech kategoriích, kterými byly: nejlepší konstrukční spoj, nejlepší výrobek a jednoznačně se stali vítězi i celé soutěže. Hrdě a s velkou radostí můžeme říci, že letos máme nejlepší truhláře na Moravě! Dosaženým vítězstvím se opět po třech letech zúčastníme česko-slovenského finále deseti nejlepších škol. Je to jen další potvrzení toho, že výuka oboru truhlář má na naší škole vysokou úroveň. Kromě spousty věcných cen, které žáci obdrželi, získali i třídenní stáž ve VOŠ Volyně, která je prestižní školou v oboru navrhování a designu nábytku.

Petru Jahodovi a Ondřeji Klígerovi gratuluji a děkuji za příkladnou reprezentaci naší školy.

Miroslav Umlauf


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město