Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Na mezinárodním setkání v Sofii jsme zazářili

Projekt Erasmus+ pokračoval schůzkou v Bulharsku

vytvořeno: 8.3.2016, před 8 roky v rubrice Aktuality

V týdnu od 21.2 do 26.2. 2016 jsme se zúčastnili projektu Erasmus +, který se konal v bulharské Sofii. Já se Sárou Skopalovou jsme byly ubytovány v rodinách u stejně starých dívek, jež jsme znaly z minulého roku, když byly na stejném projektu tady u nás ve Starém Městě.

Během tohoto týdne jsme prožili chvíle, na které budeme vzpomínat celý život. Pan a paní učitelka Chovancovi nám byli po celou dobu velkou oporou. Například když jsme byly nervózní před prezentováním, snažili se odlehčovat situaci a povzbudit nás. Díky projektu jsme poznali Sofii takovou, jaká doopravdy je. Tím, že jsme byly ubytované v rodinách, měly jsme možnost zblízka nahlédnout do zvyků a tradic Bulharů. Ne vždy se nám vše líbilo, ale poznat novou kulturu a zjistit, jak to chodí v jiných zemích, je určitě důležité. Především jsme všichni mezi sebou museli komunikovat cizím jazykem. Taková zkušenost je skvělá pro zlepšení angličtiny, ale i jiných jazyků. Je úžasné, když se sejdou děti z několika zemí a všichni se spolu baví a vytváří si přátelství. Loučení s lidmi, které jsme v Bulharsku poznali, bylo velmi dojemné. Některým i ukápla slzička. Každý si našel nové přátele a obohatil svou angličtinu. Projekt nám přinesl spoustu nových poznatků a nezapomenutelných zážitků, které stály za to prožít.

Klára Machová 2.H


Stručné informace o projektu

Do dvouletého projektu Erasmus+ „Water – formula, life and poesy“ je naše škola zapojena spolu s dalšími osmi školami z různých koutů Evropy (Lotyšsko, Německo, Francie, Španělsko, Portugalsko, Itálie, Bulharsko a Turecko). Zástupci jednotlivých škol z řad učitelů i studentů se vzájemně setkávají vždy v jiné hostitelské zemi a absolvují program zaměřený na dané téma týkající se vody.

Součástí setkání je vždy prezentace prací studentů. Prezentace pro Sofii byly zaměřeny na témata voda a „zázraky“ na obloze (duha, halové jevy atd.), voda, která mění pevné látky (kov, kámen), a krystalové formy vody. Naše studentky Klára a Sára si pro ostatní týmy připravily kvíz s otázkami, který se setkal u publika s velkým ohlasem – všichni se nadšeně zapojili, diskutovali nad otázkami a hlasovali o správných odpovědích. Nejlepší pak získali i sladkou českou odměnu. Ve druhé části dívky měly přichystánu poetickou prezentaci s fotografiemi sněhových vloček, ledových tvarů a dalších krystalových forem vody podbarvenou příjemnou hudbou. Obě části prezentace byly velmi zdařilé a ještě jednou velký dík za to, jak skvěle se tohoto úkolu Klára se Sárou zhostily!

Mgr. Marcela Chovancová


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město