Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Moje slunce Mad oněmělo zaplněný sál

vytvořeno: 23.5.2023, před 7 měsíci v rubrice Aktuality

Publikum z řad studentů naši školy zcela zaplnilo kino Hvězda v Uherském Hradišti, kde ve středu 3. 5. 2023 zhlédlo filmovou projekci výše uvedeného snímku.

Úžasné filmové představení, jehož děj režisérka Michaela Pavlátová zasadila do centra Kábulu, vypráví o dívce Heleně (alias Herra) z Prahy, která se do Afghánistánu provdala za svého spolužáka ze studií Nazira. Mladá Češka uvyklá evropskému stylu života se postupně seznamuje a poznává tvrdou realitu života v odlišné kultuře. 

Snímek, natočený dle knižní předlohy, jejíž autorkou je Petra Procházková, se mimo jiné aspekty, zaměřuje především na postavení žen v afgánské společnosti, kde slovo muže je zcela rozhodující. Herra, silně toužící po dětech a mateřství, bohužel zjišťuje, že vlastní dítě mít nemůže. Osud ji ale do života přivede malého, opuštěného chlapce Mohamada, kterému se spolu s Nazirem stanou náhradními rodiči. Velmi napínavý a spletitý děj tohoto filmového snímku rozkrývá na pozadí každodenních událostí krutou a drsnou realitu vztahů v afghánské společnosti. 

Tento snímek byl nominován na Zlatý glóbus v kategorii nejlepší animovaný film, v lednu 2022 získal cenu Trilobit a v únoru 2023 byl oceněn v kategorii animovaných filmů francouzskou národní filmovou cenou César. Film jsme po úvodním semináři sledovali od začátku až do konce se zatajeným dechem a všem doporučujeme jeho zhlédnutí. Nahlédnutí do života ve zcela odlišné kultuře a stavbě sociální vztahů vede k hlubokému zamyšlení nad hodnotou našeho života.

Děkujeme našim pedagogům, zejména panu učiteli Paličkovi za zajištění a zprostředkování tohoto mimořádného zážitku. 

Studenti  2.H


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město