Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Martin Bradáč bojoval na mistrovství republiky

Soutěž studentů v jízdě zručnosti s traktorem a vlekem

vytvořeno: 26.6.2017, před 7 roky v rubrice Aktuality

Zemědělský svaz České republiky letos obnovil soutěž pro studenty v jízdě zručnosti s traktorem a vlekem. Po celé republice se v průběhu dubna a května uskutečnila oblastní soutěžní kola a ti nejlepší jezdci se utkali v celostátním kole 22. června v Sušici. Žáci soutěžili s traktorem New Holland T4 a pětitunovým vlekem. Na soutěžící čekala v areálu bývalých kasáren v Janovicích nad Úhlavou trať s různými úkoly jako slalom, osmičky, couvání do garáže, zastavení na přesnost apod. Vítězem byl nejrychlejší a nejpřesnější traktorista. Poctou jak pro soutěžící, tak i pro ostatní účastníky, byla návštěva ministra zemědělství Mariana Jurečky. Ten si také jako předjezdec vyzkoušel závodní trať a dokázal, že mu zřejmě práce v oboru není cizí. Jeho čas by jej zařadil ve výsledkové listině na druhé místo. Při neformální diskuzi také přislíbil další podporu ze strany ministerstva zemědělství pro školy se zemědělskými obory, zajímaly jej také běžné problémy ve výuce jak z pohledu žáka, tak i vyučujícího. Vystupoval zde velmi otevřeně a sympaticky.

Pro našeho Martina byla velkou nevýhodou v soutěži skutečnost, že až na krátké svezení na našem dnu otevřených dveří, neměl na rozdíl od dalších soutěžících možnost připravovat se na moderním traktoru New Holland, ale pouze na našich „starých, dobrých Zetorech“. Oba jsme s troškou závisti sledovali novou soupravu výcvikového vozidla autoškoly SOŠ Sušice a v duchu si přáli, ať máme jednou také takovou. Na snění ale nebyl čas - startujeme. Na trati Martin skvěle zvládl úskalí všech hodnotících prvků a celkově šestým nejlepším časem překvapil možná i sám sebe. Po dojezdu do cíle však přišlo malé rozčarování. Rozhodčí v cíli mu udělil 6 trestných bodů za nedodržení parkovací výseče. Přední pneumatika, nacházející se uvnitř výseče jemně překrývala čáru. Marné byly protesty Martina, že přece i v tenise platí, že čára hraje. Rozhodčí odvětil, že se prý o tenis nezajímá. Na závěrečném ceremoniálu bylo vyhlášeno pořadí prvních pěti, další účastníci obdrželi hodnotné upomínkové předměty a pamětní list za účast. Takže jen odhadujeme Martinovo umístnění kolem 7. místa, což je velmi dobrý výsledek. Potěšitelné je také to, že předčil svého přemožitele, z naší školou pořádaného oblastního kola. Martin tak jen potvrdil svůj mimořádný cit pro přesnost a preciznost.

 V České republice funguje přes 90 středních škol a učilišť se zemědělskými obory a záměrem je vrátit jízdy zručnosti na výsluní a organizovat soutěž, kde by se setkali nejlepší studenti z celé republiky. Zemědělský svaz ČR v dalších ročnících počítá s tím, že finále celé soutěže bude putovní, takže další rok bude uspořádáno ve spolupráci s jinou střední školou a zemědělským podnikem v jiném regionu.

Mgr. Radislav Dolina


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město