Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Lyžování v Rakousku

aneb 4 dny horského slunce

vytvořeno: 6.1.2017, před 6 roky v rubrice Aktuality

Byla neděle 18. 12. a hlouček sportovních nadšenců stál s lyžemi a snowboardy na parkovišti.  Projíždějící řidiči si klepali na čelo, a také se jim nikdo nemohl divit. Vyjížděli jsme z téměř jarního počasí, které zimním radovánkám příliš nepřeje.

Cesta za sněhem byla úmorná, téměř osmihodinová. Po ubytování a večeři jsme zalehli do postelí, těšíce se na první lyžování v této sezóně. Ráno před snídaní směřoval náš pohled z oken hotelu. Tváře se nám okamžitě rozzářily, protože nad alpskými vrcholky nebyl ani mráček. Horlivě jsme spěchali ke skibusu, který nás zavezl do prvního plánovaného střediska zillertalského údolí -  Zillertal Areny. Zde  jsme bohužel zjistili, že kvůli silnému větru je středisko z velké části uzavřeno. V rámci tréninku a rozcvičky jsme v lyžařském pěšky vyrazili na „nedaleký“ vláček (mnozí záhy pochopili, proč je snowboarding lepší) a dorazili do jiného střediska. Tam už žádný problém nenastal a my jsme ani nemohli uvěřit tomu, jaké kvalitní podmínky nás čekají. Skvěle upravené, liduprázdné sjezdové tratě, u nástupu u vleků nikdo, a hlavně příjemně hřejivé slunce. Snad proto jsme hltali kilometry sjezdovek a jezdili nahoru a dolů po středisku Hochzillertal.

Další ráno jsme vyrazili do jiného střediska, které leží nedaleko ledovce Hintertux, do Penkenu. Opět nás přivítalo počasí, které milují všichni vyznavači lyžování a snowboardingu. Tentokrát jsme vynechali náročné černé sjezdovky a raději si užívali krásných širokých sjezdovek, kde byl ještě odpoledne „menčestr“ na tratích.

Třetí den lyžování jsme zavítali do Zillertal Areny, která nám nabídla opět stejný scénář jako střediska v předchozích dnech: slunce, liduprázdno a krásné tratě. Jen únava nás nutila k stále častějšímu odpočinku. Až na malé komplikace se i tento den povedl.

Ve čtvrtek ráno nás čekal poslední den lyžařských radovánek. Předpověď sice slibovala polojasno, ale nakonec se žádné mraky neobjevily a obloha byla opět jako vymetená. Jen ty nohy nás už neposlouchaly a únava byla citelně znát. Teplejší počasí vyrobilo složitější terén. Naši chlapci vymysleli zajímavou závěrečnou jízdu. Ta spočívala ve sjíždění svahu pouze v šortkách.  Odložili proto lyžařské kalhoty a získali údiv i obdiv u kolemjedoucích lyžařů.

Cesta domů ubíhala rychle, jelikož ji skoro všichni prospali. Snad i díky slunečnému počasí se výběrový lyžařský kurz povedl ke spokojenosti všech. Velkou pochvalu také zaslouží účastníci z řad žáků, kteří vytvořili velmi pohodové a kamarádské prostředí kurzu. Zvláštní poděkování patří zejména Karolíně Mlýnkové ze 4.G, která opakovaně pomohla svým spolužákům při řešení problémů.

Mgr. Benedikt Chybík© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město