Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

La Francophonie?

La francophonie!

vytvořeno: 2.5.2018, před 6 roky v rubrice Aktuality

Milovníci francouzského jazyka, kultury, hudby, jídla a životního stylu „à la française“ se sešli v pátek 27. dubna 2018 v prostorách auly Střední oborné školy a Gymnázia ve Starém Městě, aby se v průběhu celodenního projektu dozvěděli zajímavosti a informace o francouzsky mluvících zemích, setkali se s dalšími nadšenci pro francouzštinu, získali příležitost mluvit francouzsky jindy, než jen ve výuce a zejména, aby společně prožili výjimečný den plný francouzštiny, na jehož průběhu se budou moci sami aktivně podílet.

Celou akci pořádala sekce cizích jazyků společně s žáky jednotlivých ročníků, kteří si francouzštinu zvolili jako svůj druhý cizí jazyk a na Gymnáziu se tento jazyk učí.

V úvodu byli účastníci akce seznámeni s jejím plánovaným průběhem. Poté se již všichni zvědavě vrhli do první aktivity, jejímž cílem bylo vzájemné seznámení a představování. Díky této intenzivní komunikační formě se prostor auly v mžiku zaplnil francouzštinou, která zněla po celé dopoledne ze všech stran.

Součástí projektu byla i prezentace o možnostech studia francouzštiny na Katedře románských jazyků Filozofické fakulty Palackého univerzity v Olomouci. Informace účastníkům akce předala studentka 4. ročníku této fakulty Bc. Štěpánka Vybíralová.

Po přestávce, v průběhu které se mohli všichni účastníci akce občerstvit a ochutnat speciality francouzské kuchyně, následoval blok prezentací, který připravili studenti jednotlivých ročníků. Této velké výzvy se všichni prezentující zhostili naprosto skvěle! Navzdory skutečnosti, že se studenti učí francouzštinu teprve první či druhý rok, byly výkony všech na velmi dobré úrovni a žáci svým zodpovědným přístupem dokázali, že ovládnout druhý cizí jazyk považují za opravdu důležité.

V podání francouzštinářů z 1.G jsme si vyslechli zajímavé informace o významných francouzských osobnostech z oblasti historie, sportu, hudby či módy. Třída 2.G představila Paříž a studentky 3.H uvedly zajímavosti o jednotlivých regionech Francie.

Akce byla proložena i mnohými pohybovými a vědomostními aktivitami, mezi kterými nechybělo luštění křížovky, puzzle, kroket či pétanque. V závěru vytvořili účastníci akce postery vztahující se k tématu celého projektu. A jak celou akci viděli samotní účastníci a realizátoři? Shlédněte reportáže, které vznikaly v průběhu projektu a jejímiž autory jsou samotní studenti jednotlivých ročníků.

Za organizátory bychom rádi poděkovali vedení školy za vstřícnost k uspořádání této akce, všem účastníkům za přípravu skvělých prezentací, pokrmů a reportáží a zejména za vytvoření příjemné atmosféry po celou dobu konání akce.

Děkujeme a těšíme se na setkání při dalších aktivitách pořádaných sekcí francouzského jazyka!

Merci beaucoup et à bientot!

Helena Hlavačková a Marcela Chovancová


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město