Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Krutá realita války otevřela našim žákům oči

vytvořeno: 6.2.2023, před 1 rokem v rubrice Aktuality

V úterý dne 31. ledna 2023 se v aule naší školy uskutečnila přednáška na téma „Válečné konflikty posledních let“, zejména na Blízkém východě (konkrétně válka v Sýrii a v Náhorním Karabachu).

Pozvání tentokrát přijala mladá a nadějná novinářka, paní Markéta Kutilová. Bývalá zpravodajka Lidových novin a humanitární pracovnice, která léta působila jako koordinátorka zahraničních misí právě v zemích Blízkého východu a zakládala projekty na pomoc znásilněným ženám a dětem v Africe. V posledních letech se snaží dokumentovat válku proti Islámskému státu. Pravidelně jezdí do oblastí severní Sýrie a Iráku. Své dojmy a zkušenosti poté předává veřejnosti prostřednictvím přednášek a vlastních knižních publikací.

Její zajímavé a profesionální pojetí programu přednášky přilákalo přibližně 100 žáků naší školy z různých ročníků. Všichni zúčastnění si vyslechli informace o působení Islámského státu a o krutostech, které ho provázely. V běžných hodinách dějepisu se o soudobých konfliktech neučí, a tak se většina žáků s tímto problémem podrobně seznámila díky této přednášce.

Po vyslechnutí se jistě všichni shodli na tom, že žít v míru není samozřejmost a že je důležité mír udržovat a chránit.

Kamila Khazaalová a Zuzana Petrůjová, žákyně 4. ročníku


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město