Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Jan Vácha - rychlík z naší školy

vytvořeno: 30.6.2016, před 8 roky v rubrice Aktuality

Student oboru Agropodnikání, sprinter Jan Vácha skvěle zvládl první sezónu v Uherském Hradišti, završenou svojí atletickou reprezentační premiérou. Na závodech OLYMPIC HOPES konaných dne 4. 6. 2016 v Uherském Hradišti, dokonale využil sprinterům nakloněných klimatických podmínek a hned v rozběhu překonal limit opravňující jej k účasti na ME do 17 let v Tbilisi! Honza byl nominován k běhům na 100 i 200 metrů. Před zraky svého táty a reprezentačního šéftrenéra mládeže Tomáše Purmana dokázal hned v rozběhu překonat o 1 setinu sekundy požadovaný limit ČAS. Nový fantastický osobní rekord 10,88 s posunul rodáka z Havířova do gruzínského Tbilisi, kde se v červenci koná ME do 17 let.  VELKÁ GRATULACE!

V přímém souboji dokázal zvítězit nad svým největším soupeřem ze startovního pole Filipem Bártou z Českých Budějovic, který si časem 10,92 s rovněž překonal osobní rekord (dosud 10,97 s). Honza tak oplatil Filipovi porážku ze Zlaté tretry. Oběma borcům v reprezentačním dresu pomáhal vítr o povolené hodnotě 1,2 m/s. Krásný souboj se odehrál mezi oběma aktéry i 2 hodiny později, kdy se konalo finále. V něm se podařilo po úžasném běžeckém projevu Honzovi opět zvítězit. Radost v cíli z času 10,79 s zkazil Honzovi až údaj od větroměru. Tentokrát vál už příliš silně - 2,8 m/s. Druhý v cíli Filip Bárta běžel 10,90 s, na 3. místě skončil Maďar Barnabáš Baki, který běžel rovných 11,00 s. Radost z pokořeného limitu a nového osobního rekordu byla převeliká, přesto se dokázal Honza zkoncentrovat i na dvoustovce, která se běžela jako poslední disciplína početně ne příliš obsazeného mezinárodního mládežnického utkání. Honza doběhl do cíle  o setinu sekundy pomaleji než Maďar Baki a celkově skončil druhý. Nicméně z nového osobního rekordu 22,13 s (w 1,0 m/s) měl velkou radost a vydařená dvoustovka byla parádní tečkou za tímto závodem, ve kterém se „Hazzy“ předvedl ve vynikající fazóně.

V současnosti figuruje Jan Vácha mezi třiceti nejrychlejšími Evropany své věkové kategorie. Daří se mu skloubit náročný tréninkový proces se studiem na naší škole a já věřím, že tomu tak bude i nadále. Nezbývá než poděkovat Honzovi i za vzornou reprezentaci školy a popřát mu hodně štěstí a mnoho sportovních i osobních úspěchů.