Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Folklorní soubor ve Francii

Naši studenti nás reprezentovali při oficiální návštěvě partnerského města

vytvořeno: 22.10.2015, před 8 roky v rubrice Aktuality

Folklorní soubor naší školy reprezentoval ve Francii

Ve dnech 7.- 12. října 2015 se tanečníci našeho školního folklorního souboru zúčastnili oficiální návštěvy partnerského města Sées ve Francie. Do města v Normandii, s nímž nás pojí více než 20ti leté partnerství, odcestovali naši tanečníci na žádost a pozvání francouzské strany jako součást oficiální delegace našeho města.

Na cestu jsme se vydali ve středu ráno. Prvním cílem bylo francouzské město Epernay, kde byl zajištěn nocleh v hotelu. Dopoledne dalšího dne výjezdu bylo věnováno návštěvě místního vinařství s degustací šampaňských vín, která jsou pro tuto oblast typická. Po příjemné prohlídce výrobny a sklepů jsme zamířili do města Remeš. Zde jsme zacílili svou pozornost ke korunovační katedrále francouzských králů. Z Remeše jsme již zamířili přímo do Sées, kde nás čekali naši přátelé.

Po uvítání zavítali členové oficiální delegace do hostitelských rodin, tanečníci a muzikanti byli ubytováni na internátu místního gymnázia. Na následující den byla naplánována celodenní poznávací exkurze do města Le Mans. Zde jsme měli možnost prohlédnout si historické centrum tohoto malebného města včetně majestátní katedrály. Celá prohlídka byla vedena profesionálními průvodci. Odpoledne jsme navštívili muzeum závodních aut, které je součástí známého soutěžního okruhu 24Heures Le Mans.

Sobotní program byl věnován poznávání samotného města Sées, jeho katedrály a historických zákoutí. Většina členů oficiální delegace strávila tento den se svými hostitelskými rodinami, s nimiž je pojí mnohdy už letitá přátelství. Tanečníky folklorního souboru čekalo tento den 5 náročných vystoupení na různých místech, která zdárně absolvovali. V podvečer proběhla oficiální recepce na radnici města Sées, jejíž atmosféru zpříjemnilo další vystoupení našich tanečníků.

Po této oficiální části následoval společenský večer, který byl zahájen tanečníky našeho školního folklorního souboru za doprovodu cimbálové muziky pod vedením Ondřeje Bazaly. Ta také následně vyhrávala v průběhu večera k tanci i poslechu. Vystoupení mladých tanečníků a muzikantů bylo přijato velmi bouřlivě a s velkým nadšením. Slova chvály a uznání nejen od našich spoluobčanů, ale rovněž od francouzských přátel, byla velmi příjemná a povzbudivá.

Na neděli byl naplánován další celodenní historicko-poznávací výjezd. Dopoledne jsme měli možnost navštívit město Bayeux a prohlédnout si tapiserii. Tento světový unikát- vyšívané plátno v délce cca 70m představující historické události vážící se k bitvě u Hastingsu r. 1066, je doplněn muzejní expozicí a filmovým snímkem dokládajícím jeho význam.

Po poledni jsme se přesunuli na další neméně významné místo, kterým je normanské pobřeží a Omaha beach. Zde jsme měli možnost prohlédnout si expozici, která popisuje Operaci Overlord - vylodění spojenců v Normandii r. 1944, projít si památná místa, hřbitov amerických vojáků či sestoupit na samotnou pláž.

Po návratu do Sées jsme strávili závěrečný večer s našimi hostiteli. V ranních hodinách nás čekalo velmi emotivní rozloučení a dlouhá cesta zpět do Starého Města. Velmi děkuji všem tanečníkům a muzikantům za vynikající reprezentaci naší školy a našeho města.

Mgr. Helena Hlavačková, Ph.D.


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město