Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Folklórní soubor v Německu

vytvořeno: 7.11.2016, před 8 roky v rubrice Aktuality

Psal se den 14. září a my – členové školního folklórního souboru a cimbálové muziky včetně Staroměstské delegace, jsme netrpělivě očekávali před radnicí ve Starém Městě příjezd našeho zájezdového autobusu. Poté, co jsme naložili všechna nezbytná zavazadla do busu, mohlo započít naše 5ti denní dobrodružství napříč Německem, konkrétně městy Tönisvorst a Kempen.

První část náročné cesty končila ve městě Bamberg, kde jsme strávili noc v příjemném prostředí moderního hotelu. Po snídani jsme pokračovali v naší výpravě a to návštěvou vinařství Würzburg, kde jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí o místním vínu. V pozdních odpoledních hodinách jsme dorazili do města Tönisvorst, ve kterém nás naši němečtí přátelé srdečně přivítali na radnici.

Následující den jsme strávili ve městě Kempen. Malebné městečko nedaleko hranic s Nizozemskem, kterého historii a zajímavosti jsme měli možnost poznat při dopolední prohlídce s průvodci a jehož internát nám poskytl útočiště po zbytek našich dnů strávených v zahraničí. V odpoledních hodinách jsme měli možnost zúčastnit se prohlídky vzdělávacího centra a zemědělské školy DEULA, která se zaměřuje na vzdělávací kurzy v oboru zemědělství pro dospělé a lze zde získat certifikát snad úplně na všechno, co se zemědělství týče:). Následně nás naši hostitelé pozvali do zahradnictví Knodt, které se specializuje na pěstovaní papriky a rajčat.

Páteční večer se nesl v duchu sportovním. Sehrálo se přátelské volejbalové utkání, ze kterého vyšli lépe naši borci, a proto se po dvou vyhraných setech hráči jednotlivých týmů proházeli, aby došlo k lepšímu rozložení sil.

Program sobotního dne byl zacílen do města Oberhausen, kde jsme měli možnost prohlédnout si výstavu ““Zázraky přírody““. Výstava probíhala v bývalém plynojemu, který slouží jako památka právě k výstavním účelům. Po tomto skvělém zážitku čekaly toho večera naše tanečníky hned dvě vystoupení. První vystoupení proběhlo na lukostřeleckém turnaji. Následně měli možnost skvělou hudbu, zpěv a tanec zhlédnout všichni návštěvníci místního kulturního centra, které je součástí partnerského Michael Ende Gymnázia.

Nedělní mše svatá v místním kostele a závěrečné vystoupení folklórního souboru v městské části Vorst bylo vydařenou tečkou za naším pěveckým a tanečním působením v partnerském městě. V odpoledních hodinách téhož dne jsme ještě stihli zavítat do města Grafrath k prohlídce skanzenu Dorenburg. Na závěr našeho pobytu nás čekal společenský večer v již zmíněném kulturním centru, kde došlo k předání oficiálních darů a poděkováním všem organizátorům.

Po pondělním sbalení věcí a rozloučení nás čekala už jen cesta domů, kterou jsme všichni, určitě i zásluhou našich milých a vstřícných řidičů, zvládli ve zdravý. Závěrem bych chtěl dodat, že celý zájezd se nesl ve skvělé přátelské atmosféře, za což chci poděkovat všem organizátorům a ostatním zúčastněným.

Dominik Stašek, 2.G


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město