Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Expedice do rumunských Karpat

vytvořeno: 12.5.2023, před 1 rokem v rubrice Aktuality

Na počátku května 2023 jsme se skupinou 44 studentů vyrazili na expedici do pohoří Apuseni, Bihor a Vladeasa. Čekalo na nás jarní horské počasí; v Apusenách bylo místy ještě i dost sněhu. Náš výlet jsme zahájili sestupem k největšímu vchodu do jeskyně nejen v Rumunsku - soustavě Catetile Ponorului (Ponorné hrady). Čekalo nás prudké klesání, řetězy a lana a odměnou nám byly výhledy do jeskyně a výhledy na skálu, která se tyčila asi 75 m nad námi. Těchto prudkých 75 výškových metrů jsme si také opět vystoupali. A výstup to byl náročný, kromě prudkého stoupání jsme se ještě potýkali se zbytky jarního sněhu, kterého místy bylo až 50 cm. 

Druhý den jsme vyrazili ke krasovému systému řeky Galbeny. Jelikož byl terén obtížný, klouzavý, tak se nám výlet protáhl do pozdních odpoledních hodin. Třetí den jsme vyrazili na odpočinkový výlet k soutězce Sommesul a jeskyni Radeasa. Část unavených jedinců využila slunečného dne a odpočívala na louce. Ti odvážnější prošli jeskyní Radeasa a prošli se soutězkou Sommesul. 

Před cestou domů jsme navštívili raritní Medvědí jeskyni, která byla objevena poměrně nedávno. V jeskyni se našlo mnoho ks kosterních pozůstatků jeskynních medvědů a má také bohatou krápníkovou výzdobu. Cestou jsme se také stavili ve starém dřevěném pravoslavném kostele. 

Fotogalerie z expedice je zde: https://www.rajce.idnes.cz/sosagymsmbch/album/expedice-do-rumunskych-karpat-3-8-5-2023


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město