Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Exkurze do Osvětimi a Krakova

vytvořeno: 3.10.2023, před 9 měsíci v rubrice Aktuality

Osvětim, přesněji řečeno Auschwitz, je jméno, které se vrylo do historie jako symbol hrůz holocaustu během druhé světové války. Tento komplex koncentračních táborů Auschwitz-Birkenau, nacházející se v Polsku, se stal místem nepředstavitelného utrpení a smrti milionů nevinných lidí. Dnes je Auschwitz-Birkenau památníkem a muzeem, které nám připomíná hrůzy minulosti a význam zachování paměti.

A na exkurzi do památníku Auschwitz-Birkenau jsem se ve středu 27. září 2023 vydali i my. Viděli jsme bloky, ve kterých byli vězni ubytováni za strašlivých podmínek. Na holé zemi a slámě trávili těch několik málo měsíců, které jim v životě ještě zbývaly. Průměrná doba přežití vězně se pohybovala kolem 4 měsíců. Další emocionální okamžik přišel, když jsme uviděli vězeňské uniformy a osobní věci. Boty, kufry, a dokonce i hračky, které patřily vězňům, nám připomínaly, že za každým z těchto předmětů se skrývá lidská osoba se svým příběhem a rodinou. Díky průvodkyním jsme spoustu těchto příběhu slyšeli. Vidět na vlastní oči místo, kde se nacházely spalovací pece v Osvětimi, bylo jedním z nejstrašnějších okamžiků našeho výletu.

Podobně na nás zapůsobila část Birkenau, plným názvem Auschwitz II-Birkenau. Při pohledu na jeho rozlohu jsme si uvědomili, že se jednalo o jeden z největších koncentračních táborů vůbec. Rozkládal se na rozloze několika čtverečních kilometrů a obsahoval mnoho baráků, spalovacích pecí, věže strážných a dalších budov. Birkenau byl známý také díky svému železničnímu nádraží, které bylo hlavním místem pro příjezdy nových vězňů. 

Návštěva Osvětimi je silným zážitkem, který nás upozorňuje na hrůzy holocaustu a nutí nás nikdy nezapomenout na oběti holokaustu. Toto muzeum a památník slouží jako varování a připomínka, že se podobné hrůzy nikdy nesmí opakovat. Je to místo, které nám připomíná potřebu tolerance, respektu a lidského soucitu ve světě, který by měl být plný míru a porozumění.

Po prohlídce Osvětimi náš výlet pak pokračoval do Krakova, jednoho z nejstarších polských měst. V Krakově jsme trošku "pozapomněli" na všechny ty příběhy, které nám naše průvodkyně vyprávěly v Osvětimi, a hrůzy, které se tam odehrávaly. Viděli jsme královský hrad Wawel (historický komplex, který leží na kopci nad řekou Víslou. Tento hrad je symbolem národního a královského dědictví Polska a byl domovem mnoha polských králů) a prošli jsme se na Rynek Glówny (náměstí, které se řadí mezi největší středověká náměstí v Evropě a je srdcem Krakova). V okolí Rynku se nachází spousta památek, kostel sv. Marie, Sukenica, ale také mnoho kaváren a obchodů. V podvečerních hodinách jsme se pak vydali zpět na cestu domů.

Mgr. Soňa Patočková

Další fotografie najdete v galerii.


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město