Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Exkurze do firmy Xella třídy 2.S

vytvořeno: 9.5.2024, před 2 měsíci v rubrice Aktuality

Dne 25. dubna 2024 jsme jeli na exkurzi do Hrušovan u Brna do firmy Xella, kde se vyrábí YTONG. V 7:45 jsme měli sraz před školou a v 8:00 jsme vyjeli autobusem. Po asi 1,5 hodině cesty jsme dorazili do cíle. Exkurze začala hodinovou přednáškou, kdy jsme se dozvěděli, že Xella je nadnárodní společnost, pod kterou spadá Ytong, Silka a Multipor a celkem mají 5000 zaměstnanců.

Pórobetonové tvárnice Ytong se používají nejvíce jako zdící materiál pro více podlažní budovy. Jeho výhody jsou lehkost, nosnost, tepelná izolace a obnovitelnost materiálu. Zdí se pomocí minijeřábů, což vede k úspoře času a pracovníků. Vápenopískovcové tvárnice Silka najdou využití pro akustické a nosné stěny s vysokou pevností. Multipor je ultralehká pórobetonová deska určená k izolace.

V druhé části jsme navštívili provoz. Sledovali jsme dovážení a vážení jednotlivých surovin, promíchání a nalití směsi do formy. Po 4 hodinách zrání stroj oddělá formu a přesune celý kvádr na řezačku, která ho nařeže na jednotlivé tvárnice a vodní párou na 200°C se vytvrdí. Vzniklé bubliny pak obsahují vzduch, který zlepšuje tepelně izolační vlastnosti materiálu.

Exkurze byla zajímavá a něco nového jsme se dozvěděli.

Žáci 2.S

© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město