Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Erasmus+: Landscape yesterday and today

Mobilita v Rumunsku

vytvořeno: 17.5.2022, před 1 rokem v rubrice Aktuality

Ve dnech 8.-14. května 2022 jsme se účastnili pobytu v Rumunsku ve městě Rosiorii de Vede v rámci projektu Erasmus+ s názvem Landscape yesterday and today. Setkali jsme se zde se studenty z Portugalska, Švédska a Rumunska. Každý stát měl svůj workshop, kde ostatním prezentovali historii své krajiny.

A jak to všechno probíhalo? V neděli, po dlouhé cestě, nás čekalo vřelé přivítání studentů z jiných státu a ihned jsme se s nimi vydali na dobrou večeři, kde se studenti začali poznávat. Pondělí nám začalo workshopem studentů z Portugalska, na kterém jsme se dozvěděli spousty zajímavých věci. Po obědové pauze nastal čas na náš workshop. Prezentování jsme pojali zábavnou formou a podle reakcích účastníků se nám povedlo zaujmout. Po zbytek dne jsme procházeli městem, poznávali krajinu a místní zvyky. V úterý nás čekal výlet do města Craiova. Cesta tam trvala asi hodinu a půl. Společně jsme prozkoumali centrum města, pojedli něco malého na zub a pokoupili malé suvenýry domů. Hlavním plánem dne byla návštěva nádherného parku, který byl plný jarních rozkvetlých květů. Po dlouhé zpáteční cestě nás vzali rumunští studenti do zdejší pizzerie. Ve středu nás čekal dlouhý výlet na lodi po Dunaji. Pozorovali jsme tok Dunaje, kormorány a dokonce jsme zavítali i na bulharskou stranu řeky. Odpoledne jsme ochutnali v místní restauraci tradiční rumunská jídla - rybí ciorbu (polévku) a sarmale s mamaligou (zelné závitky plněné masem a rýži s kukuřičnou kaší).  Po návratu do hostitelského města na nás čekal rozlučkový večírek, kteří si pro nás připravili rumunští studenti, a na kterém jsem se s ostatními ještě více poznali. Ve čtvrtek ráno nás čekala poslední společná cesta do místní školy, kde jsme absolvovali poslední workshopy, které si připravili švédští a rumunští studenti. V odpoledních hodinách jsme absolvovali závěrečnou ceremonii, na které jsme dostali své certifikáty. Slavnostní akt byl završen výborným rautem, na kterém jsme ochutnali další místní speciality (například mici).

Nastal čas a my se museli vydat na cestu. Loučení s našimi kamarády se neobešlo beze slz, jelikož nám naši noví kamarádi přirostli k srdíčku. Po odjezdu z Rosiori de Vede jsme si v půli cesty odpočinuli v české vesnici jménem Gerník. Bylo příjemné hovořit s našimi českými krajany a užít si blízké okolí. Z Gerníku jsme se pak vydali na cestu domů.

Díky projektu Erasmus jsme dostali možnost poznat spoustu nových lidí a rumunskou kulturu. Jsme vděčni za poskytnutí takové jedinečné příležitosti. A velké díky patří našemu učitelskému doprovodu, který nás i během cesty přiučil novým historkám a vydržel tu dlouho cestu s námi podniknout. 

Magdalena Hiklová, Rebeka Margetíková, Stella Frýsová a Jan Matyáš (1.G)


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město