Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Do pneuservisu s FERDUSEM

Naši automechanici chtějí vyhrát špičkové vybavení do dílen

vytvořeno: 17.1.2018, před 6 roky v rubrice Aktuality

Největší český výrobce materiálů na opravy pneumatik a vybavení autoservisů a pneuservisů, firma FERDUS, s.r.o. vyhlásila pro střední školy automobilní soutěž "Do servisu s FERDUSEM". V soutěži jde o to ukázat žákům autooborů co nejvíce různých pracovišť autoservisů nebo pneuservisů, a tak vyhrát špičkové vybavení pro dílny odborného výcviku v hodnotě více než 100 000 Kč. V rámci soutěže navštívili naši studenti STK Kunovice, Pneu Plus a Fiat Konečný.


Exkurze do STK Kunovice

Dne 4.1.2018 jsme navštívili stanici technické kontroly v Kunovicích za účelem exkurze. Vedení tamní STK bylo vstřícné a přijalo nás kolem deváté hodiny ranní. Poznali jsme kompletní proces, kterým auta prochází, než jsou způsobilé na další dva roky provozu. Po celou dobu se nám věnoval pan Jiří Holub, který nás velmi zaujal svým výkladem. Nejdříve nás vzal na měření emisí. Zjistili jsme, že máme stejný přístroj v naší škole. Dozvěděli jsme se o nové legislativě měření emisí vozidel. Také, že pokud nenaměří požadované emise, auto nepokračuje dál na linku technické prohlídky. Dále jsme postoupili na prohlídku samotných vozů. Zde jsme se chvíli zdrželi  a sledovali jednotlivé operace. Systém provozu STK v Kunovicích nás zaujal i svým vlastním rychloservisem, pneuservisem. Také nabízí měření geometrie vozu. Po cca hodině a půl jsme se rozloučili společným fotem. Na závěr děkujeme všem, kteří se nám věnovali.

Žáci 3.D


Exkurze do PNEU Plus Staré Město

Dne 5. 1. 2018 jsme navštívili pneuservis a autoservis Pneu Plus Staré Město. Pneu plus je síť pneuservisů, která slouží jako velkoobchod i maloobchod se servisními pracemi dohromady. Pneu plus ve Starém Městě u Uherského Hradiště byl v nedávné historii autorizovaný servis pro značku Opel. Nyní se zabývají především pneuservisem, ale aby se udrželi na trhu,  provádějí i mechanické opravy na vozech různých značek. Ve chvíli, kdy jsme byli přítomni, přivezli na opravu pneu malý nakladač typu UNC. Pro nás zajímavá práce, se kterou se jen tak nesetkáme. Dozvěděli jsme se, že poskytují služby jak pro osobní, tak pro nákladní vozy.  Počet zaměstnanců jejich  týmu je tři. Ukázali nám možnosti jejich pneuservisu a metody, kterými se zabývají v jejich zázemí. Jde vidět, že se na dílně pracuje. Pro nás poučná exkurze. Pozitivní bylo, že firmu Ferdus znají a mají ji v povědomí.

Žáci 3.D


Exkurze do FIAT Konečný

Další exkurzi jsme podnikli opět do Starého Města u Uherského Hradiště dne 8. 1. 2018. Zaměřili jsme se na profesionální autoservis pro vozy značky Fiat, který vlastní pan Miroslav Konečný. Velmi příjemný mechanik a zároveň majitel firmy. Na první pohled z něj čiší zkušenosti v autoopravárenství. Jeho dílna obsahovala mnoho zařízení. Od pneuservisu přes vybavení pro mechanické opravy na vozidlech až po diagnostická zařízení pro danou značku. Jeho firmu tvoří  dva pracovníci. Povídání s panem Miroslavem bylo velmi přínosné. Má mnoho zkušeností a neváhá se s námi o ně podělit. Jsme rádi, že si na nás udělal čas. Děkujeme.

Žáci 3.D


Exkurze do pneuservisu Best Drive

Na tuhle exkurzi jsme se moc těšili. Dne 9. 1. 2018 jsme zavítali do pneuservisu Best Drive. Best Drive ve Starém Městě je nám velmi blízký. Dá se považovat za partnera školy, a proto jsme se malinko cítili jako doma. Naši vybraní žáci zde vykonávají poměrnou část své praxe. Vedení pobočky pod velením Jiřího Zambála nám vyšlo vstříc. Dozvěděli jsme se, že kořeny sítě Best Drive sahají až do třicátých let minulého století ve spojení s koncernem Baťa, který začal v roce 1939 s výrobou pneumatik. V 50. letech došlo ke spojení firem Baťa, Rubena a Mitas a vzniku podniku BARUM. Ten kromě výroby pneumatik na území České republiky začal budovat síť pneuservisů. Dnes je tahle síť prodeje pneu a pneuservisů nazývána Best Drive. Velmi zajímavé povídání na úvod od pana Zambála. Po té nás vzal na prohlídku jejich dílen. První dílna je zařízená spíše pro osobní automobily, kde mají myčku pneu, zouvačku, vyvažovačku,  nožový a dvousloupový zvedák. V další dílně mají vybavení jak pro nákladní automobily, tak i pro měření a seřízení geometrie a mechanické opravy. Přínosné povídání nás přivedlo až k ekologické likvidaci již použitého pneu.   Dnešní exkurze se nám velmi líbila a čas, který jsme zde pobyli, přesáhl dvě hodiny.

Děkujeme. Žáci 3.D


Autoservis značky FIAT

Dne 10. 1. 2018 jsme zavítali k autorizovanému prodejci a autoservisu značky Fiat. Hned po příchodu se nás ujal pan Luděk Kuliha. Velmi vstřícným přístupem nám řekl něco o krátké historii jejich působení, protože servis zde vznikl teprve v letošním roce. Dále nás pozval do prostor dílen, kde mechanici prováděli opravy. Rozsah prací má velmi široký záběr. Viděli jsme od rozdělaného motoru, kde byly demontovány písty, přes opravy podvozků až po klasickou údržbu a práce v pneuservisu. Dále nám pan Kuliha ukazoval dokončovací práce na nové hale, která nabízí pět stání pro další požadované opravy vozů. Tady nás místo historie směřoval spíše k blízké budoucnosti. A pro velký nedostatek mechaniků to může být pro nás žáky inspirace, kde hledat zaměstnání po vyučení.  I tady nás mile překvapili, že velmi dobře věděli o firmě Ferdus, jejím působení na trhu i její nabídce. Děkujeme panu Kulihovi za příjemnou exkurzi.

Žáci 3.D.


Exkurze do firmy Manitech

Dne 11. 1. 2018 jsme zavítali do odborného servisu Manitech. Zastihli jsme zde i majitele firmy pana Pavla Buráňa. Velmi příjemný pán, který nám ještě než nás pozval dál, věnoval foto s naším logem pod logem jeho firmy Manitech. Po nahlédnutí do dílny jsme spatřili několik kamarádů z vyšších ročníků, kteří už jsou vyučeni a zůstali v oboru. Dílna v Manitechu má 10 stání. Práce, na které jsou zaměřeni, jsou mechanické práce na vozidlech, karosárna, lakovna a  pneuservis. Opět velmi příjemná zkušenost z našeho oboru. Po chvíli povídání se pan Buráň zastavil u brzdového centra. Je to směr, kterým se momentálně ubírá. Posílá své zaměstnance na školení, aby mohli uspokojit i zákazníky s auty mladších ročníků, které jsou plné elektroniky. Popisoval nám několik oprav, které vyřešili, ale byli pro ně oříškem. Čas, který nám pan Buráň věnoval, byl půl druhé hodiny. Děkujeme za něj.

Žáci 3.D


Aurops

Dne 12. 1. 2018 jsme zavítali do menšího servisu s názvem Aurops se sídle v Uherském Hradišti, místní část Jarošov. Tady nás provázel pan Bittner. Předem se nám omluvil za provizorní podmínky vzhledem k přestavbě zázemí firmy. Nejdříve nás seznámil s rozsahem poskytovaných prací. Firma Aurops se zabývá převážně mechanickými opravami vozidel a pneuservisem. Spolupracuje s obchodním partnerem Autokelly. V prostoru dílen jsme viděli, že nabízí kontrolu brzd na brzdové stolici, kontrolu tlumičů, geometrii podvozku a také diagnostiku elektronických systémů vozidel. I v této firmě jsme se setkali se zájmem o mladé šikovné mechaniky po vyučení. A firma Ferdus jim také nebyla neznámá. Za čas, který nám věnoval pan Bittner, děkujeme.

Žáci 3.D


Exkurze do Citroen Uh Car s.r.o.

Ve středu 17. 1. 2018 jsme navštívili autorizovaný servis a autosalon Citroen.  Celým provozem nás velmi vstřícně provedl majitel a jednatel firmy pan Antonín Štěrba. Byli jsme seznámeni jak s historií společnosti, tak i s chodem celého komplexu, který je vzájemně provázán. Pan Štěrba nám velmi zajímavým a podrobným způsobem popsal postup uvedení nového automobilu do provozu, od dovozu auta do autosalónu až po předání novému majiteli. Velmi nás také obohatila podrobná prohlídka autorizovaného servisu a seznámení s celým průběhem opravy auta. Byli jsme potěšeni velmi vstřícným přístupem všech zaměstnanců firmy a děkujeme především panu Štěrbovi za cennou zkušenost.

Žáci 1.D


Exkurze do Opel Uh Car s.r.o.

Ještě téhož dne 17. 1. 2018 jsme navštívili další autorizovaný servis a autosalon, tím byla německá značka Opel. Díky tomu, že společnost Uh Car s.r.o. zaštiťuje prodej a servis více značek automobilů, mohli jsme využít příležitosti navštívit v jeden den tři různé autosalóny, kterými nás velmi příjemným a pro nás přínosným způsobem provedl již zmiňovaný majitel a jednatel společnosti pan Antonín Štěrba. Opět jsme měli možnost podrobně projít celý chod servisu a byli nám zodpovězeny všechny naše dotazy. Velmi děkujeme za cennou příležitost srovnání jednotlivých servisů více značek automobilů.

Žáci 1.D


Exkurze do Suzuki a Isuzu Uh Car s.r.o.

Středa 17.1.2018
Jak jsme se již zmiňovali, další autosalónem, který jsme v areálu společnosti Uh Car s.r.o. navštívili byla japonská značka automobilů Suzuki a ISUZU. Zde nás pan Štěrba seznámil s nabídkou především terénních vozů 4x4 od těchto automobilek. Probírali jsme také testování těchto vozů přímo v terénu okolních kopců, kterých se pan Štěrba pravidelně zúčastňuje. Díky svým zkušenostem nám sdělil své dojmy a zkušenosti z jízdy v terénu v jednotlivých značkách vozů SUV, které jsou v dnešní době velmi oblíbenou kategorií vozidel. Na závěr nám pan Štěrba obohatil exkurzi návštěvou v dílně jeho dlouholetého koníčka, kterým jsou obytné vozy. I tento jeho koníček je v dnešní době zahrnut do nabídky společnosti Uh Car, protože zde provádí opravy obytných vozů a také pronájem. Díky těmto naším exkurzím jsme získali cenné informace v oblasti prodeje a servisu motorových vozidel, které jsou přínosem pro naše budoucí povolání.

Žáci 1.D


Exkurze v Peugeot Lion Car s.r.o. v Kunovicích

Další den 18. 1. 2018 jsme absolvovali exkurzi ve společnosti Lion Car s.r.o. v Kunovicích, která se zabývá prodejem vozů automobilky Peugeot a také zde je autorizovaný servis vozů Peugeot. Servisem a autosalónem nás provedl Ing. Karel Mareček, který je obchodním a provozním managerem ve společnosti Lion Car. Podrobně jsme byli seznámeni s provozem servisu, kde nám byli k dispozici jednotliví technici, kteří se s námi ochotně pobavili o problematice opravárenství v praxi a ze svých zkušeností nám poradili čeho by jsme se měli vyvarovat při této práci. Celý tým na nás udělal velmi dobrý dojem a cítily jsme se zde velmi příjemně. Na závěr jsme s panem Ing. Marečkem prošli nové modely vozů, které společnost prodává, což bylo pro nás velmi příjemným zpestřením. Děkujeme celému týmu Lion Caru za příjemně strávené chvíle.

Žáci 1.D


Exkurze ve Fordu v Autospol Car s.r.o. Uh.Hradišti

V pátek 19. 1. 2018 jsme absolvovali exkurzi ve společnosti Autospol Car UH  s.r.o. v Uherském Hradišti. Jednotlivými provozy nás provedl Pan Lubomír Melichárek, který zde pracuje jako vedoucí autorizovaného servisu. Díky své pozici ve společnosti nám byl pan Melichárek velmi ochotně zodpověděl veškeré naše otázky týkající se opravárenství vozidel a samozřejmě celkového provozu servisu, který provádí kompletní opravy jak nových, tak i starších vozidel. I tato exkurze pro nás měla velký význam pro vykonávání našeho budoucího povolání. Navíc nám byla u většiny firem nabízena možnost odborné praxe. Děkujeme za vstřícný přístup ze strany společnosti Autospol Car UH s.r.o.

Žáci 1.D


Autoservis ADEKO

V Pondělí 22. 1. 2018 jsme rozjeli další šňůru exkurzí. Ještě jsme zůstali věrni městu, kde sídlí naše škola - Uherské Hradiště, místní část Jarošov. Zavítali jsme do autoservisu Adeko, kde se nás ujal majitel pan Kovařík. Dozvěděli jsme se, že kořeny jejich servisu byly položeny v roce 1997, kdy se zabývali pouze prodejem náhradních dílů, později v roce 2001 rozšířili svou činnost na autoservis pro osobní a lehké užitkové vozy.  Firmě Adeko se asi vede dobře, protože v letošním roce rozšířila svou působnost o další nově zbudovaný objekt a současně se zařadila do sítě Bosch car servise. Což ukazuje kvalitu služeb, které nabízí servis. Pan Kovařík nám ukázal nové prostory dílny i kanceláří. Tímto děkujeme za velkou inspiraci do života, jak zúročit své schopnosti automechanika.

Kolektiv žáků 3. D


STK Uherské Hradiště

Dne 23. 1. 2018 jsme zavítali na stanici technické kontroly v Uherském Hradišti.  Jak jsme se dozvěděli, místní STK působí na trhu asi rok. Viděli jsme velmi moderní prostředí kontrolních linek a prostory pro měření emisí. Obě pracoviště byla vybavena nejmodernější měřicí technikou od renomovaných firem. Fotku se společným logem školy a firmy Ferdus nám věnoval pan Roman Lenhart - emisní technik, který v nedávné minulosti zaštiťoval jeden nejmenovaný pneuservis a velmi dobře zná firmu Ferdus, což nás i jeho potěšilo.

Za nevšední zážitek děkují žáci 3. D.


Bohemia transport

Dne 24. 1. 2018 jsme vyrazili poprvé mimo město. Navštívili jsme areál firmy Bohemia transport.  Zde se nás ujal pan Korda, který nám pověděl něco o historii firmy, která se píše od roku 1995 pod názvem Jiří Hrdina Bohemia transport a v roce 2003 se stala společností s ručením omezeným. Firma byla prvotně pouze spediční zaměřená na vnitrostátní či mezistátní dopravu. V roce 2006 se rozrostla o svůj vlastní servis nákladních vozidel. Servis nabízí i svým zákazníkům. Pan Korda nás provedl servisem, kde jsme viděli zaměstnance při různých opravách. Zde jsme narazili na naše dva absolventy, kteří, jak jsme se dozvěděli, dělají dobré jméno sobě i naší škole. Zaměstnání zde našli po absolvované praxi 2. a 3. ročníku oboru automechanik, kdy si je firma vyhodnotila jako spolehlivé a nabídla jim práci. Tahle informace nás velmi zaujala a inspirovala. Také pro nás přistavili nový kamion, který jsme si směli prohlédnout i uvnitř kabiny. Prostory dílen byly velmi zajímavé a rozměrné.  Další zásadní informace byl projevený zájem pana Kordy o cílenou spolupráci školy a jejich firmy. Nám žákům se tak rozšiřuje uplatnění na trhu. Při focení před kamionem jsme se zjistili, že firma Ferdus  není neznámou u Bohemia transport. Děkujeme za přínosnou exkurzi.                            

Žáci 3. D


MB truck servis

Dne 25. 1. 2018 jsme navštívili servisní středisko pro LKW vozy truck servis Mercedes Benz Samohýl Zlín a.s. Samotný servis se nachází v obci  Napajedla. Zde se nás ujal vedoucí servisu pan Miroslav Moule. Velmi příjemný pán, který nám odpověděl na všechny možné dotazy. Ukázal nám prostory dílen, kde zaměstnanci prováděli servis i opravy na vozidlech značky MB. Jako předešlý den nám bylo sděleno, že firma má zájem o mladé zodpovědné pracovníky, které umí patřičně ohodnotit. Prostory byly rozměrné a přizpůsobené k daným opravám. Také jsme se dozvěděli, že pan Samohýl jako majitel firmy, se zabývá svým koníčkem a to je renovace veteránů. Měli jsme to štěstí, že ve chvíli naší návštěvy byly nachystány dva Mercedesy na transport do Prahy na výstavu. Využili jsme situace a fotečku jsme si neodpustili. Podruhé v řadě jsme nahlédli do světa oprav nákladních a užitkových vozidel. Za příjemné povídání a krásné fotky děkujeme.

Žáci 3. D


BMW Synot Auto

Dne 26. 1. 2018 jsme vyrazili nejdále a to do Krajského města Zlína. Zde se nám podařila exkurze, na kterou budeme vzpomínat velmi dlouho a hezky.  Ujal se nás nejdříve vedoucí prodeje pan Pavel Böhm, který nás provedl autosalonem, pověděl něco o prodeji vozů, práci prodejce, značce a kvalitě vozů BMW. Následně nás svěřil do rukou vedoucího servisu p. Martina Jurčíka. Připravil nám povídání o práci mechaniků, zázemí servisu a jejich rozvoji. Na základě potřeb trhu budou stavět novou halu pro lakýrníky a karosáře. Luxusní auta a jejich komfort nás nenechal klidnými a tak jsme poprosili o pár fotek. Pan Jurčík nám sdělil při příležitosti setkání zájem o mladé mechaniky, o praxi žáků v servisu BMW a jejich další rozvoj. Z dnešní exkurze si vezeme velmi dobrý dojem z překrásného prostředí.

Děkujeme pánům Böhmovi a Jurčíkovi za čas, který nám věnovali.                      

Žáci 3. D


ARAVER CZ Uherské Hradiště - Kia

Dne 29. 1. 2018 jsme navštívili rozsáhlý komplex společnosti ARAVER CZ, s. r. o. v Uherském Hradišti, který sdružuje prodejny a servis vozidel Škoda, Volkswagen, SEAT, a Kia. Součástí areálu je značkový servis, autoumývárna s ručním mytím a autobazar ojetých vozidel všech značek. Po příchodu se nás ujal vedoucí servisu pro značku Škoda a Kia pan Čechmánek. Velmi vstřícným přístupem nám řekl něco o historii jejich působení. Dále nás pozval do prostor prodejny a servisu automobilů Kia, kde jsme se dozvěděli, že tahle značka se do společnosti ARAVER připojila poslední. V servisu jsme měli možnost sledovat přípravu vozidla k prodeji, servisní práce, ale i opravy starších automobilů. Na závěr jsme si prohlédli nové modely vozů, které společnost prodává, což bylo pro nás velmi příjemným zpestřením.

Žáci 1. D


ARAVER CZ Uherské Hradiště - Seat

Dne 29. 1. 2018 jsme i dále zůstali věrni komplexu Araver a navštívili jsme servis a prodej vozů Seat. I zde, jako v předchozí exkurzi, se nám věnoval pan Radek Čechmánek. Dozvěděli jsme se, že značka Seat se dříve produkovala ve Španělsku, než se stala koncernem VW. Prostory servisu se rozdělovaly na pracoviště mechanických oprav a pracoviště diagnostické. Dozvěděli jsme se, že když mechanik provádí diagnostiku pomocí zařízení VAS, je auto propojeno přímo s importérem v Německu, který si překontroluje veškeré elektronické systémy v automobilu a rozeznal by, kdyby v automobilu bylo byť jen odcizené originální autorádio. Na dílně vozů Seat prováděli současně karosáři opravu bouraného vozidla. Při dnešní exkurzi padlo mnoho dotazů na pana Čechmánka a jako odborník na svém místě měl na vše odpověď. Děkujeme.

Žáci 1. D


ARAVER CZ Uherské Hradiště - Škoda

Dne 30. 1. 2018 jsme zavítali k opět do komplexu ARAVER. Tentokrát k naší tuzemské značce Škoda. Znovu nám byl k dispozici pan Čechmánek. Začal historií ze dne 28. března 1991, kdy byla podepsána smlouva o vstupu společnosti „ŠKODA, automobilová akciová společnost“ do svazku koncernu Volkswagen. Dokument vstoupil v platnost 16. dubna 1991. Značka Škoda je u nás nejprodávanější značkou z koncernu VW. Proto i servis vozu Škoda dostal největší prostor v rozsahu dílen. Viděli jsme na dílně několik nejnovějších modelů značky Škoda. Zde si pan Čechmánek neodpustil jako partner naší školy zmínit, že servis hledá mladé nadějné zaměstnance. Na dílně jsme potkali i naše kamarády z vyšších ročníků. Tentokrát nás pan Čechmánek zavedl na pracoviště kontroly brzd a servis klimatizace. Děkujeme za přínosnou exkurzi.

Žáci 1. D


ARAVER CZ Uherské Hradiště - Volkswagen

Dne 31. 1. 2018 jsme zavítali k autorizovanému prodejci a autoservisu značky Volkswagen. Je taktéž součástí komplexu Araver. I zde nás prováděl p. Radek Čechmánek, který nás tentokrát zavedl do prostor pro servis lehkých užitkových vozů. Měli jsme možnost sledovat a pohovořit s mechanikem, který se věnoval opravě převodovky vozu VW Crafter. Dále jsme viděli vozy Transportér a LT. Velmi zajímavá podívaná a povídání. Všichni mechanici nám povídali o jejich začátcích a vývoji automobilů během jejich praxe. Několik z nás to zaujalo a začali jsme přemýšlet o praxi v servisu VW. Pan Čechmánek nám po zodpovězení všech dotazů a společné fotce popřál, ať se nám daří nejen v soutěži, ale i ve škole. A mimo jiné firma Ferdus mu také není neznámá. Děkujeme za exkurzi plnou informací.

Žáci 1. D


Mikona Auto

Dne 5. 2. jsme vyrazili na exkurzi do krajského města Zlín, kde jsme navštívili autorizovaný servis Opel. Zde se nás velmi vřele ujala generální manažerka Ing. Miriam Jančušková. Velmi mile ji překvapil zájem žáků o prostředí jejich servisu. Mimo jiné se zajímala o smysl naší návštěvy, čímž jsme dostali možnost představit firmu Ferdus a její působení na trhu. Také v tomto servisu projevili zájem o mladé mechaniky. Dále se nás ujal technický ředitel pan Jaromír Čabla, který nás seznámil s technickým zázemím jejich servisu a obdaroval všechny žáky reklamními propiskami. V prostředí prodeje a servisu Mikona Auto jsme se cítili velmi příjemně. Děkujeme.

Žáci 3. D


Auto WIKI a. s.

Dne 6. února jsme navštívili autorizovaný servis Auto Wiki a.s. Zde se nás ujal s nebývalým nadšením vedoucí servisu pan Martin Liška. Neskrýval radost z naší návštěvy. Jak nám sdělil, byli jsme jeho první exkurze. Představil nám přejímací a následně mechanickou dílnu. Vysvětlil nám princip provázanosti autorizovaného servisu s výrobcem a jakým podmínkám podléhají pod záštitou Fordu. Výhodou je bezesporu technická podpora přímo od výrobce, nevýhodou je finanční stránka věci. Zjistili jsme, že všechny informace se draze platí. Pan Liška nám prozradil, že několik let působil jako řidič dodavatelské firmy autodílů. Proto firmu Ferdus zná a ví o jejím působení na trhu. V mechanické dílně nám pak představil každého mechanika a jeho práci. Vysvětlil nám způsob proškolování mechaniků Auto Wiki. Za velmi příjemné povídání mockrát děkujeme a těšíme se na další shledání, na které jsme byli pozváni. 

Žáci 3. D


MAN Truck Service Zlín

Ve středu 7. 2. jsme zavítali opět mezi nákladní vozy. V Truck Service Zlín se věnují výhradně značce MAN. Exkurzí nás provázel pan Libor Nosálek, což bylo pro našeho učitele odborného výcviku příjemné překvapení. Libor se vyučil na naší škole a o to více bylo co povídat. Pan Nosálek nás provedl od skladu náhradních dílů, přes nástrojárnu, až do hlavní dílny oprav. Měli jsme to štěstí a viděli jsme postup ověřování funkce EBA - asistent nouzového brzdění. Byla nám vysvětlena funkce a postup upozornění asistenta pro řidiče. Prohlédli jsme si brzdovou válcovou stolici, pneuservis a také jsme viděli nový polomotor před montáží. Pana Nosálka jsme zpovídali, jaké to je, opravovat nákladní vozy. Za mnoho informací a příjemný zážitek děkujeme.                                

Žáci 3. D


SPX - CAR GROUP a. s., Zlín – Volvo

Dne 7. 2. jsme absolvovali exkurzi ve společnosti SPX - CAR GROUP a.s., Zlín. Je to autorizovaný prodejce se servisní sítí osobních vozů Volvo. I zde nás přijali velmi vstřícně. Věnoval se nám pan Josef Jurák s funkcí přijímacího technika. Svou řeč začal rozdílnou filozofií, kterou používá značka Volvo ke svým zákazníkům. V servisu nám zdůraznil odlišnost oproti jiným a tj. systém osobního technika. Také při servisování vozů pracují na jednom autě vždy dva pracovníci. Dozvěděli jsme se něco o tlakovém dělu Bazooka 9L, které jsme viděli při prohlídce pneuservisu. Velmi příjemné povídání jsme ukončili asi po hodině, kdy jsme se rozloučili a poděkovali p. Jurákovi.

Žáci 3. D


UNICARS CZ s. r. o.

Ve čtvrtek 8. 2. jsme navštívili autorizovaný servis více značek. Zde se nám věnoval vedoucí servisu pan Oldřich Doležal. Unicars je servis zabývající se značkami Citroen, Peugeot, Mitsubishi a Nissan. Na dnešní exkurzi jsme viděli komplexně ucelený servis, kde opraví vůz po každé stránce. Od pneuservisu, přes opravu motoru, diagnostiku i rekonstrukci vozidla po těžké havárii. Pan Doležal nám ukázal dílnu s rovnací stolicí zabudovanou přímo v podlaze, příslušenství a měřící a diagnostické zařízení pro rovnání karoserií. Tohle jsme ještě neviděli v žádném servisu. Dále jsme poznali reverzní kladivo s elektrodou a mohli jsme vznést pár dotazů na pana karosáře a jeho vybavení či moderní postupy karosářských oprav. Také jsme prošli celou lakovnu od přípravy až po samotné lakování v lakovacích boxech. Na každé dílně jsme zaregistrovali pneuservis. Příjemným zjištěním bylo, že jsme zde potkali absolventa naší školy, který zde pracuje na plný úvazek. Pan Doležal se nám věnoval s velkou pečlivostí, a proto mu děkujeme za ochotu a čas s námi strávený.

Žáci 3. D


SAMOHÝL  MB a. s.

Jako cíl poslední exkurze v tomto týdnu jsme zvolili společnost autorizovaného prodejce a opravce vozidel Samohýl Mercedes Benz a.s. ve Zlíně.  Zde se nám věnovala mladá a velmi příjemná asistentka servisu paní Tereza Raková. Hned v úvodu nás přijala s úsměvem a ochotou a ptala se, co bychom si chtěli prohlédnout a co by nás žáky zajímalo. Po chvíli povídání bylo vidět, že prostředí servisu paní asistentce nebylo vůbec cizí a přesně ví, o čem mluví. Zavedla nás do dílny, pověděla něco o průběhu běžného dne, práci mechaniků, jejich proškolování. Nejžádanější jsou dnes posty diagnostika. Na dílně jsme  paní Rakovou poprosili o společnou fotku. Neodmítla. Po přesunu do míst prodeje vozidel jsme si ještě chvíli povídali o prodeji vozů, budoucnosti mladých mechaniků a také významu naší exkurze. Mimo jiné nám paní asistentka sdělila, že konkrétně jejich dílna servisuje auta manželům Ferdusovým, což bylo pro nás příjemným překvapením a zpestřením. Za čas, který nám paní Tereza Raková po dobu exkurze věnovala, děkuje kolektiv žáků

3. D


ČSAD Uherské Hradiště

Dne 12. 2. jsme navštívili servis nákladních automobilů ČSAD v Uherském Hradišti. Ujali se nás pan Ing. Valčuha, vedoucí servisu a pan Gabriel, jeho předchůdce, který mu předává tuto funkci před odchodem do důchodu. Pan Gabriel nás postupně seznámil s celým provozem servisu. Překvapila nás čistota provozu. I když opravují samé velké automobily, dozvěděli jsme se, že je to díky kvalitní myčce, přes kterou musí vozidla projet, než vjedou do samotné sekce servisu. Servis se zaměřoval jen na vozidla značky MAN, ale poslední dobou zde začali opravovat i ostatní značky. Líbilo se nám, jak se firma stará o nové zaměstnance. Má instruktora, který s nimi  pracuje a postupně projdou každou sekci servisu, od podvozku až po diagnostiku a potom je mu doporučeno, kde by měl nejlepší uplatnění. V současné době tady máme dva spolužáky a pan Valčuha nabídl také možnost trvalého zaměstnání pro další absolventy naší školy. Děkujeme za pěkné povídání a mnoho nových informací.                         

Žáci 1.D


Autoservis Králík Staré Město u Uherského Hradiště

Dne 12. 2. jsme zavítali do servisu střední velikosti, jehož majitelem je pan Petr Králík. Servis nám není neznámý, dlouhodobě spolupracuje s naší školou. Naši žáci v servisu vykonávají odbornou praxi. Pan Králík se nám věnoval osobně, provedl nás dílnou i zázemím jejich firmy. Sdělil nám, že k servisu vlastní ještě vrakoviště a také jeho syn má vlastní autoservis. Naše návštěva ho natolik zaujala, že se nám pochlubil svými úspěchy v tuningu vozidel. Vlastní spoustu pohárů a ocenění. Jako třešinka na dortu pro nás bylo pozvání do pokoje, kde nám představil svou chloubu, dnes už veterány, motocykly JAWA 50, tzv. pařez. Dovolil nám se vyfotit se v jeho síni slávy. Děkujeme panu Králíkovi za jeho čas a velmi krásnou a výjimečnou exkurzi.       

Žáci 1.D


Pneu Morava Kunovice

Dne 12. 2. nás přivítal Ing. J. Hradil. Představil nám pneuservis, který se zabývá nejen prodejem, ale i opravami poškozených pneumatik. Ukázal nám možnosti oprav pneumatik i příklady již nevratně poškozených kusů. Dále jsme viděli zařízení na výměnu a opravy pneu. Pan Hradil také projevil zájem o naše spolužáky z vyšších ročníků, hlavně v době sezony přezouvání letních a zimních pneumatik. Každé specializované pracoviště má své přednosti. Děkujeme za prohlídku.                                                                   

Žáci 1.D


Hyundai Motor Uherské Hradiště

V úterý 13. 2. jsme zavítali ke značce Hyundai Motor autorizovaný prodejce a servis v Uh. Hradišti. Přijala nás vedoucí servisu paní Jana Ondrová a provedla nás servisní částí, která je společně s prodejnou nových vozidel v jedné budově. Poté nás předala panu Hrabalovi, místnímu automechanikovi, který se věnuje převážně pravidelným servisním prohlídkám ještě nových i pozáručních vozů. Ten nám představil jednotlivá vozidla značky Hyundai a jeho výklad byl plný příkladů z praxe. Děkujeme panu Hrabalovi za odborný výklad.                                            

Žáci 1.D


Depocar s. r. o. Kunovice

Dne 13. 2. jsme navštívili menší servis se dvěma zaměstnanci. Přijal nás pan Švehla, který nám ukázal prostory servisu a jejich technické i administrativní zázemí. Mimo jiné nám sdělil, že opravují a dělají servis téměř na vozidlech všech značek, což není úplně jednoduché a optimální, ale trh práce v rámci malého servisu si to žádá. Součástí servisu je i pneuservis. Pan Švehla nám sdělil, že firmu Ferdus mu nemusíme představovat, je mu známá svým působením na trhu. Děkujeme panu Švehlovi za poučný výklad.                                                

Žáci 1.D


Autoslužby UH s.r.o.

Ve středu 14. 2. jsme navštívili servis Autoslužby UH s. r. o., kterým nás provedl společník firmy p. Pavel Klas. Společnost byla založena v roce 2012. Firma se zabývá převážně mechanickými opravami, servisem klimatizací, ale jako své specifikum uvádí dekarbonizaci motorů. A to na většině značek osobních i dodávkových vozidel. Disponuje také odtahovou službou. P. Klas nám dopřál ucelenou prohlídku s výkladem, co vše obnáší provoz středního servisu blízko centra Uherského Hradiště. Děkujeme za čas, který nám p. Klas věnoval.                                  

Žáci 1.D


Autoopravna ANTONÍN BRHEL, Kunovice

Dne 14.2 nás další provozovnou provedl majitel pan Brhel. Servis, který jsme navštívili, měl svá specifika oproti ostatním servisům. Pan Brhel nás seznámil s jeho provozem, který je založen na opravách jednotlivých částí motorů. Věnuje se opravám bloků, tlakování a broušení hlav, svařováním dílů z lehkých slitin, opravami disků, výrobou a renovací náhradních dílů. Dnešní návštěva takhle specifického pracoviště nás velmi zaujala. Děkujeme p. Brhelovi za odborný výklad.                                      

Žáci 1.D


K - SERVICE Ostrožská Nová Ves

Ve čtvrtek 15. 2. jsme navštívili K - service. Poskytují zde služby autoservisu, pneuservisu a autopůjčovny. Provádí mechanické, karosářské a lakýrnické práce, nabízí servis a plnění klimatizací. Vyměňují také autoskla, tlumiče, motorové i převodové oleje, chladící i brzdové kapaliny, filtry a rozvodové řemeny a seřizují geometrii náprav. Zaujala nás informace, že K - Service je partnerský servis pro nejmenovanou pojišťovnu. Provádí tedy ohledání vozidel po nehodě a následně sepíše zprávu pro pojišťovnu. Všechny tyto informace nám poskytl pan Kumbár, který se nám věnoval více než hodinu. Děkujeme za jeho čas.                                                                                                

Žáci 1.D


RENAULT Auto AD s. r. o. Kunovice

Dne 15. 2. naše kroky vedly k autorizovanému servisu a prodejci vozů značky Renault, kde se nás ujal přijímací technik pan Zbyněk Hrošík. Ukázal nám prostory servisu vozidel, dále práci mechaniků na vozech a popsal nám jednotlivé činnosti, které momentálně mechanici prováděli. Servis disponuje veškerými možnostmi pro opravy dané značky.  Jako zástupce značky Renault nás seznámil i s prodejní sekcí, kde nám ukázal nové modely. Po zajímavém výkladu projevil zájem o bližší spolupráci s naší školou (praxe žáků v servisu). Děkujeme panu Hrošíkovi za jeho čas. 

Žáci 1.D


Opel servis Ostrožská Nová Ves

V pátek 16. 2. jsme svou návštěvou oslovili autorizovaný servis vozidel Opel. Zde se nám věnoval pan Karel Vaníček. Servis se specializuje výhradně na značku Opel, disponuje originální diagnostikou Tech 2, opravuje motory, podvozky a dělá servis klimatizací. Dále vykupuje poškozená vozidla. Co nás zde nejvíce překvapilo, byla čistota v celém prostoru servisu. Kdybychom neviděli, že právě opravují dva motory na vozech, tak by se zdálo, že se tady auta vůbec neopravují. V rámci jejich servisu je skladový prostor na použité náhradní díly připravené k prodeji a parkoviště vykoupených vozů. Děkujeme panu Vaníčkovi, že se nám věnoval a ukázal nám jejich krásné pracoviště.

Žáci 1.D


Motosport Mlýnek, Ostrožská Nová Ves

V pátek 16. 2. jsme navštívili menší autoservis s pneuservisem, který se zabývá hlavně opravami motorů a podvozků včetně malých nákladních vozidel. Na první pohled servis běžného rozsahu i kvalit poskytovaných služeb. Naše setkání bylo však vzácné, při představení jejich pneuservisu jsme uviděli nám tolik známou značku Ferdus. Provozem nás provedl jeden z bratrů, kteří provozují servis, pan Mlýnek. Děkujeme za jeho čas. 

Žáci 1.D


Bosch car servis Elis Tučapy


Dnes (26.2.2018) jsme navštívili Autoservis v Tučapech, kde nás přijal majitel p. Elis, postupně ukázal celý areál servisu. Provádí zde Pneuservis, kontrolu úniku chladiva pomocí směsi dusíku a vodíku, dále provádí renovaci světlometů, garanční prohlídky a půjčují pro zákazníky náhradní vozidla. Pracovní prostory na dílně čisté. Děkujeme p. Elisovi za zajímavý výklad

1.D


Autoservis, Pneuservis Polešovice


Dnes (26.2.2018) jsme také navštívili Autoservis v Polešovicích, tady nás provedl p. Pernica servis provádí Doplňování a opravy klimatizací, přípravy na STK, dále provádí opravy vozidel všech značek. Děkujeme p. Pernicovi za prohlídku.

1.D


Autoservis Jan Hyžák Nedakonice

V servisu p. Hyžáka který jsme Dnes (26.2.2018) navštívili, opravují vozidla různých značek, podle slov majitele to ani jinak nejde v malém servisu. Navíc ještě provozují i pneuservis. Panu Hyžákovi, který nás servisem provázel, moc děkujeme za jeho ochotu.

1.D


Autocentrum RK Bzenec

27.2.2018
Autocentrum nabízí, kompletní autoservis, pneuservis, opravy klimatizací, čistění interiéru vozidel a textilní mycí linku Christ. Provedl nás p. Šural vedoucí servisu. Líbilo se nám celkové prostředí, čistota a prostornost. Čistota asi díky tomu, že vozidla před opravou projedou mycí linkou, navíc mají pěkné zázemí pro čekající zákazníky. Děkujeme p. Šuralovi za příjemné přijetí a odborný výklad. 

1.D


Autoservis Jaroslav Novotný Bzenec

27.2.2018
Dnes jsme navštívili servis p. Novotného, provázel nás hlavní technik, který nám ukázal co všechno servis nabízí, mechanické opravy podvozků, motorů a brzd, montáž tažného zařízení, dále opravy startérů, alternátorů, diagnostiku, test a čistění benzinových vstřikovačů. Kompletní pneuservis na osobní a dodávkové vozidla. Údržbu a servis klimatizací.  Děkujeme za prohlídku a odborný výklad

1.D


Hanáček Auto s.r.o. Moravský Písek

27.2.2018
Autoservisem nás provázel, absolvent naší školy M. Hanáček, servis nabízí odtahovou službu, opravy turbodmychadel, pneuservis, autoservis, montáž tažných zařízení, renovace světlometů, výměnu autoskel, servis a doplnění klimatizací. Servis je prostorný, čistý, pro čekající zákazníky mají příjemné posezení v recepci. Děkujeme Milanovi, našemu absolventovi, za prohlídku.

1.D
© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město