Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Dárkonoši a další předvánoční radosti

vytvořeno: 19.12.2022, před 2 roky v rubrice Aktuality

Ve čtvrtek 15.12.2022 se žáci třídy 2.H vypravili do Slováckého muzea v Uherském Hradišti, kde pro ně byla připravena komentovaná prohlídka aktuálně instalované krásné výstavy „ Dárkonoši.“  Ta mapuje tradici vánočního obdarovávání a představuje nositele dárků v jednotlivých evropských zemích od polského Gwiazdora, přes italskou Befanu až po našeho Ježíška.

Následně jsme navštívili stálou expozici, která je zaměřena na představení zvyků a tradic Slovácka. Bylo skvělé vidět, kolik žáků se k našim tradicím hlásí, zná jejich původ a smysl a na jejich udržování se aktivně podílí.

Žáci se při prohlídce aktivně zapojovali do diskuze a zájem, který projevili o vystavené exponáty a celkovou strukturu expozic byl velmi pozitivně hodnocen i samotnými průvodci – etnografy a odbornými pracovníky Slováckého muzea, kteří se nám po celou dobu věnovali a expozice nám fundovaně představili.

Odpoledne, které jsme společně ve Slováckém muzeu strávili, bylo velmi příjemné. Zakončili jsme jej zpěvem vánočních koled, kterými jsme se rozloučili s našimi milými průvodci a obohaceni o nové poznatky jsme se vydali vstříc radostnému očekávání Vánoc.

Helena Hlavačková a tým 2.H


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město