Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Chci se věnovat výuce ruštiny. To už vím jistě.

Náš absolvent Radim Mikyska uspěl v mezinárodní soutěži

vytvořeno: 3.2.2022, před 2 roky v rubrice Aktuality

Přihlásil se do mezinárodní pedagogické soutěže organizované Státním institutem ruského jazyka A. S. Puškina v Moskvě a uspěl. Radim Mikyska, student oboru Ruština pro překladatele na Filozofické fakultě UP, se během soutěže Puškinskij konkurs utvrdil v tom, že jeho posláním je učit rusky.

Esej na téma Ruský jazyk během pandemie. Těžká zkouška, nebo šance? To byl úkol Radima Mikysky v mezinárodní soutěži Puškinskij konkurs, pořádané loni Státním institutem ruského jazyka A. S. Puškina v Moskvě. Radim esej poslal a v Moskvě jeho práci vybrali jako jednu z nejlepších. Během pobytu v Moskvě se rozhodl, že se ve své profesi chce věnovat právě výuce ruštiny.

„Soutěže se účastnili učitelé ruštiny celého světa. Já se o ní dozvěděl prostřednictvím plzeňského ruského centra, které v tu dobu nabízelo online přednášky spojené s metodikou ruštiny v online prostředí. V eseji, který jsem do Moskvy poslal, jsem popsal tehdejší situaci v ČR. Uvedl jsem postupy, které během svých online hodin využívám, poukázal na minusy i plusy online výuky,“ řekl student prvního ročníku navazujícího studia Ruštiny pro překladatele Radim Mikyska. 

O tom, že v soutěži uspěl, se dozvěděl v červnu, v září se měl dostavit na slavnostní ceremonii do Moskvy. Ta se ale kvůli pandemii covidu-19 nakonec uskutečnila až na konci prosince.

„Během návštěvy Moskvy jsem se zúčastnil řady přednášek a prohlídek v Institutu Puškina, redakci ruských novin, komentovaných prohlídek Moskvy i plavby na jachtě. Seznámil jsem se s ostatními laureáty, kteří si pro cenu přijeli z Uzbekistánu, Mongolska, Číny, Tádžikistánu, Gruzie, Běloruska, Kazachstánu, Polska či Ukrajiny. Dozvěděl jsem se spoustu zajímavých věcí, poznal zajímavé lidi s ohromnými zkušenostmi. Celá událost mne nabila energií a sám sobě jsem si potvrdil, že výuka ruštiny je to, čemu se chci v budoucnu opravdu věnovat.“ 

Úspěchu studenta si velmi cení i jeho domovská katedra. „Je to vítaný příspěvek k šíření dobrého jména olomoucké slavistiky na mezinárodní úrovni. Jsme rádi, že mezi sebou máme nadějné budoucí učitele ruského jazyka,“ vyzdvihl práci studenta Patrik Varga z katedry slavistiky FF UP. 


Převzato z: https://www.zurnal.upol.cz/nc/zprava/clanek/radim-mikyska-chci-se-venovat-vyuce-rustiny-to-uz-vim-jiste/

© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město