Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Byli jsme ve Vídni

Kulturněhistorická exkurze do Vídně pro naše žáky

vytvořeno: 21.4.2016, před 8 roky v rubrice Aktuality

Ve dnech 14. a 15. dubna 2016 se uskutečnila poznávací exkurze do Vídně. Akce se zúčastnilo 18 žáků naší školy. Doprava do Vídně i zpět byla realizována vlakem. Po příjezdu na hlavní nádraží jsme se místní MHD přepravili k ubytovně, kde jsme složili svá zavazadla a vyrazili na prohlídku historického centra Vídně.

Po poledni nás čekala exkurze v sídle OSN. Po absolvování vstupní bezpečnostní kontroly jsme se s průvodkyní vydali na prohlídku jednacích sálů, konferenčních místností a tlumočnických sektorů. Prohlídka byla doplněna poutavým komentářem a výkladem o historii a fungování OSN. Po této velmi zajímavé a poučné exkurzi jsme zamířili k prohlídce Hundertwasserových domů, které patří k nejvýznačnějším dílům tohoto význačného architekta.

Friedrich Hundertwasser, vlastním jménem Friedensreich Stowasser (1928-200), byl významným architektem 20.století. Jeho Hunderwasserhaus, Hundertwasser village i Kunsthaus nás upoutaly zejména pestrou fasádou, která je zvýrazněna různě barevnými kachlemi tvořícími pestré mozaiky. Každé okno i dveře mají jiný rozměr, žádná linie není rovná. S Hunderwasserovými stavbami se můžeme setkat nejen ve Vídni, ale i na jiných místech v Rakousku, Německu či Japonsku.

Následujícím bodem plánovaného programu byla návštěva Prátru, kam jsme zamířili příjemnou podvečerní procházkou. Mezi mnohými atrakcemi, které tento zábavní park nabízí, nelze vynechat projížďku na Vídeňském kole, které patří k vyhledávaným symbolům Vídně. Projížďka na obřím kole patřila na začátku 20. století k nezbytným součástem milostného života mladých vídeňských párů. Výhled na celou Vídeň z této více než 60 metrů vysoké dominanty je impozantní.

Následujícího rána jsme vyrazili do Vídeňského městského parku. Zde jsme měli možnost zhlédnout sochy Johanna Strausse syna a vyslechnout si pověst o Donauweichbchen. Naším dalším cílem byla dlouze očekávaná exkurze v rakouské veřejnoprávní televizi ÖRF. V budově televize jsme si mohli projít vysílací studia, nahlédnout do zákulisí oblíbené taneční soutěže Dancing stars, projít se kostymérnou a maskérnou. K příjemnému zpestření patřilo bezesporu i natáčení vlastního DVD ve speciálně upraveném studiu. Rádi jsme využili příležitosti a vyzkoušeli si práci kameramana, moderátorů, osvětlovačů či zvukařů.

Závěr pobytu byl vyhrazen prohlídce císařské rezidence Hofburgu, Albertiny a katedrále svatého Štěpána. Následné individuální volno využil každý dle svého uvážení. Nechyběla promenáda podél Dunaje, ochutnávka vídeňské kávy či nákup suvenýrů. Plni dojmů a velmi spokojeni jsme se v podvečer vydali k vlakovému nádraží, odkud jsme odcestovali mezinárodním rychlíkem zpět do Starého Města.

Velmi děkujeme všem účastníkům této exkurze za vytvoření vynikající atmosféry po celou dobu akce a těšíme se na setkávání při dalších zahraničních výjezdech a mobilitách.

Více fotografií najdete na facebooku.

Zuzana Kohoutová a Helena Hlavačková


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město