Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Anglie očima Dominiky Činčalové

Postřehy ze studijního zájezdu do Anglie

vytvořeno: 20.10.2015, před 9 roky v rubrice Aktuality

Naše škola dostala výjimečnou příležitost vycestovat 4. až 10. října do Anglie. O volná místa na zájezd vypukly boje, nakonec odcestovalo 41 žáků ze střední odborné školy.  Čas odjezdu byl stanoven na velmi brzkou, 6. ranní hodinu, kdy jsme se pomalu začali naloďovat do autobusu. Když bylo vše připraveno, mohli jsme se rozjet a vydat se tak na strastiplnou 24 hodinovou cestu směr Londýn. Cesta jako taková začala být zajímavá až při celní kontrole v Calais ve velmi brzkých ranních hodinách. Všechny nás trápil velký spánkový deficit, navíc jsme si díky únavě ani následnou cestu trajektem moc neužili. Po příjezdu do Doveru jsme to měli do Londýna ještě 2 hodinky cesty, což jsme uvítali, jelikož to byla poslední možnost si lehce zdřímnout. Vyspaní i nevyspaní, s příjezdem do Londýna jsme lehce ožili a následně museli zvládnout celý den chodit po památkách a krásách Londýna. Už první den jsme viděli Tower Bridge a také jsme pluli lodí do překrásné části Londýna - Greenwich. S přibývajícím časem začaly naše myšlenky směřovat k našim náhradním rodinám, se kterými jsme měli sraz večer, v Chessingtonu, v jižní části Londýna. První dojmy byly, jak jinak než rozpačité, jde přeci jenom o jinou kulturu, především v Londýně narazíte na typického Brita jen velmi zřídka. Nakonec jsme ale každý návštěvu v rodinách přežili a můžeme to brát jako velmi cennou zkušenost s tím, že chválíme naše Česko, hlavně za naše rohlíky a chleba.

A co nás čekalo následující dny? Kromě návštěv dalších památek nás každé dopoledne čekaly jazykové kurzy s rodilými mluvčími. A potom odjezd do Londýna, kde jsme objevovali další krásy města. Mimo jiné jsme navštívili Buckinghamský palác, viděli Trafalgar squere, Big Ben či Westminster Abbey. Fotbaloví nadšenci z našich řad byli unešení návštěvou stadionu slavného fotbalového klubu Chelsea na Stamdford Bridge.  Zajímavá byla také návštěva Natural History Museum of London, kde jsme viděli jak kostry dinosaurů, tak různé zkameněliny a dověděli jsme mnoho cenných informací o přírodě. Od památek jsme se odreagovali nákupy na slavné ulici Oxford Street. K dalším nádherným okamžikům patřila návštěva London Eye, odkud je báječný výhled na celý Londýn. Mimo Londýn jsme zavítali do lázeňského města na jihu Brightonu, v jehož okolí jsme s otevřenou pusou obdivovali vápencové útesy Seven sister’s .

Z naší cesty do Londýna si odnášíme mnoho vzpomínek a zážitků, které nám určitě vydrží celý život. Velké poděkování patří celému týmu pedagogů, kteří to s námi vydrželi a také paní průvodkyni, která nás všechny obohacovala o zajímavé informace. A také bychom chtěli poděkovat řidičům, kteří nás bezpečně dovezli tam a zpět.


Dominika Činčalová, 3.E


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město